Albanija blokirala TikTok: Zaštita djece ili udar na slobode?

Zabrana dolazi samo dva mjeseca prije parlamentarnih izbora, u trenutku kad je TikTok postao važan komunikacijski kanal za nove političke glasove. Kritičari ističu nedostatak transparentnosti oko navodnih konzultacija s roditeljima i učiteljima, jer ne postoji javno dostupno izvješće, već samo medijski nastupi premijera i ministrice...

Bug.hr subota, 15. ožujka 2025. u 12:29

Albanska vlada potpuno je blokirala pristup TikToku na svom teritoriju. Nacionalna agencija za kibernetičku sigurnost (AKSK) naložila je svim pružateljima internetskih usluga implementaciju tehničkih mjera koje onemogućavaju pristup popularnoj društvenoj mreži.

Potpuna blokada TikToka

Blokada je sveobuhvatna i uključuje onemogućavanje IP adresa povezanih s TikTokom i njegovom matičnom tvrtkom ByteDance, blokiranje DNS-a te SNI oznaka povezanih s uslugom. U kontekstu blokiranja TikToka u Albaniji, blokiranje SNI oznaka znači da su albanski internetski pružatelji usluga konfigurirani da blokiraju svaki pokušaj uspostavljanja veze gdje klijent naznači da pokušava pristupiti TikTok poslužiteljima. Ovim pristupom korisnici u Albaniji ne mogu pristupiti aplikaciji ni kroz jednu standardnu metodu povezivanja.

Službeno obrazloženje vlade poziva se na odluku Vijeća ministara od 6. ožujka, prema kojoj platforma navodno negativno utječe na psihičko i emocionalno zdravlje djece. Premijer Edi Rama na društvenoj mreži X izjavio je kako je odluka rezultat "širokih konzultacija s 65 tisuća roditelja i učitelja" te da se provodi nakon što su "pripremljeni tehnički uvjeti".

Međutim, stručnjaci i organizacije za zaštitu slobode izražavanja izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog ovakve mjere.

Kritike: Neproporcionalan udar na digitalne slobode

Isa Myzyraj, predsjednik Udruge albanskih novinara (AGSH), za BIRN je izjavio kako blokiranje TikToka predstavlja izravan udar na slobodu izražavanja zaštićenu albanskim Ustavom.

"Već smo pokrenuli postupak pred Ustavnim sudom jer smatramo ovaj potez opasnim presedanom. Ako bude potrebno, spremni smo ići i do Europskog suda za ljudska prava," naglasio je Myzyraj.

Stručnjaci upozoravaju da je potpuna zabrana društvene mreže neproporcionalna mjera, posebno zabrinjavajuća u kontekstu zaštite digitalnih sloboda. Blerjana Bino iz centra SCiDEV, organizacije koja prati digitalne medije i tehnologije, upozorila je da se stvara opasan presedan. "Ovo je praktički 'gašenje Interneta koje krši temeljna prava građana. Ako danas vlada može zatvoriti TikTok pod izgovorom zaštite djece, sutra može istom logikom zatvoriti bilo koju platformu, medij ili čak cijeli Internet," izjavila je Bino.

Sumnje u političku motivaciju

Tajming zabrane također pobuđuje sumnje u stvarne motive odluke. Albanija se nalazi samo dva mjeseca pred parlamentarne izbore, a TikTok je postao važan komunikacijski kanal za nove političke glasove.

"Nemamo javno dostupno izvješće o navodnim konzultacijama s roditeljima i učiteljima. Postoje samo medijski nastupi premijera i ministrice u školama," napomenula je Bino, dodajući kako je briga za sigurnost djece legitimna, ali postoje mnoge proporcionalnije mjere od potpunog blokiranja platforme.

Dodatnu sumnju u vjerodostojnost vladinog obrazloženja izaziva činjenica da se brojka od 65 tisuća konzultiranih roditelja i učitelja ne može neovisno provjeriti jer ti sastanci nisu bili otvoreni za javnost i medije.