Pljušte reakcije na australski zakon o zabrani društvenih mreža

Novi australski zakon o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina izazvao je snažne reakcije tehnoloških kompanija, stručnjaka i zagovorničkih skupina.

Bug.hr petak, 29. studenog 2024. u 18:13

Zakon o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina uvodi neka od najstrožih svjetskih ograničenja korištenja Interneta za maloljetnike i mogao bi potaknuti slične poteze u drugim zemljama. Zabrana koja stupa na snagu za otprilike godinu dana odnosit će se na popularne platforme poput Facebooka, Instagrama, TikToka, Snapchata i X-a. Ove će tvrtke biti odgovorne za provedbu dobnog ograničenja, a za kršenja im prijete kazne do 50 milijuna australskih dolara (32 milijuna američkih dolara).

Reakcije tehnoloških kompanija

Iako zakon uživa široku javnu potporu, s istraživanjem YouGova koje pokazuje da ga podržava 77% Australaca, naišao je na značajan otpor tehnoloških tvrtki i stručnjaka. Meta, matična tvrtka Facebooka i Instagrama, izrazila je zabrinutost zbog brzine donošenja zakona.

Glasnogovornik Mete izjavio je: "Razočarani smo što je australska vlada zanemarila savjete brojnih stručnjaka za mentalno zdravlje, online sigurnost i zagovornika prava mladih koji su se snažno protivili zabrani."

TikTok je također izrazio slične stavove, naglašavajući potrebu za bližom suradnjom između vlade i industrije. Njihov je glasnogovornik naveo: "Važno je da vlada blisko surađuje s industrijom kako bi riješila probleme nastale ovim ubrzanim procesom."

Snap, tvrtka koja stoji iza Snapchata, istaknula je nejasnoće oko provedbe zakona. Njihov je glasnogovornik napomenuo: "Postoje mnoga neodgovorena pitanja o tome kako će se zakon provoditi u praksi."

Vlasnik X-a, Elon Musk, otišao je korak dalje, sugerirajući da je "zakon naizgled prikriveni način kontrole pristupa Internetu za sve Australce."

Upozorenja stručnjaka

Kritičari upozoravaju na moguće neželjene posljedice zabrane. Australska radna skupina za prava djece upozorila je da bi platforme mogle biti obeshrabrene u pružanju sigurnosnih značajki za djecu, potencijalno ostavljajući mlađe korisnike, koji uspiju pristupiti društvenim mrežama, bez zaštite. Digitalna industrijska skupina, australska neprofitna udruga, upozorila je da bi zabrana mogla gurnuti mlade prema mračnijim kutovima Interneta koji nemaju sigurnosne mjere.

Akademici su također izrazili zabrinutost zbog moguće izolacije ranjivih mladih osoba. Profesor Daniel Angus s Tehnološkog sveučilišta Queensland kritizirao je zakon kao "nelogičan i neinformiran", tvrdeći da zanemaruje pozitivne aspekte društvenih mreža za marginalizirane skupine. Christopher Stone, izvršni direktor organizacije Suicide Prevention Australia, naglasio je važnost društvenih mreža za mnoge mlade Australce: "Društveni mediji pružaju vitalne veze mnogim Australcima za pristup zdravstvenim resursima, vršnjačkoj podršci i osjećaju zajedništva. Prekidanje tog pristupa pojačava osjećaj usamljenosti i izolacije."

Kako provesti zakon?

Unatoč kritikama, premijer Anthony Albanese brani zakonodavstvo, izjavljujući: "Želimo da australska djeca imaju djetinjstvo." Vlada tvrdi da je zabrana nužna za zaštitu mladih od štetnih učinaka društvenih mreža, uključujući online zlostavljanje, vrbovanje i probleme mentalnog zdravlja. Praktična provedba zabrane ostaje neizvjesna. Vlada je isključila korištenje službenih dokumenata za verifikaciju dobi zbog zabrinutosti za privatnost, ostavljajući tehnološkim tvrtkama da se bore s pitanjem kako učinkovito provesti nova ograničenja.