TikTok u limbu: Politički sporazum odlučit će sudbinu
Budućnost TikToka u Sjedinjenim Američkim Državama nalazi se u neizvjesnoj ravnoteži dok se različite sile - javne, pravne, političke i komercijalne - stapaju u jedan od najsloženijih tehnološko-političkih izazova posljednjih godina...
Dugo se pisalo o TikToku i drami koja je nastala oko zabrane i/ili prodaje, a posljednjih mjeseci kao da je sve utihnulo. Čekao se izborni rasplet jer će nova administracija imati bitan utjecaj na daljnji razvoj. Platforma koja broji više od 170 milijuna američkih korisnika trenutno je suočena s nesigurnom budućnošću dok se približava potencijalna prisilna prodaja. Međutim, tek se treba sačekati rasplet tekućih sudskih sporova i, najviše, kako će zapuhati promjenjivi politički vjetrovi.
Kako se sve dogodilo?
U travnju ove godine predsjednik Joe Biden potpisao je Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija kontroliranih od strane stranih protivnika, pokrenuvši proces koji bi mogao temeljito promijeniti prisutnost TikToka na američkom tržištu. Zakonodavstvo je postavilo rok do 19. siječnja 2025. godine za ByteDance, matičnu tvrtku TikToka, da proda svoje američko poslovanje američkom vlasniku. Zakon uključuje odredbe za produljenje roka od 90 dana prema predsjednikovoj diskreciji, što bi moglo pomaknuti konačni rok u travanj 2025.
TikTok je odmah osporio ustavnost zakona, tvrdeći da krši zaštitu Prvog amandmana kako za tvrtku tako i za njezine korisnike. Ovaj pravni izazov postao je ključno bojište, gdje savezni sudovi sada važu argumente koji bi mogli odrediti hoće li zahtjev za prodajom opstati ili propasti.
(Ne)predvidiva sudbina mreže
Situacija se sada zakomplicirala i ništa više nije kao prije. Obrat na političkoj sceni stvara (ne)predvidivu sudbinu mreže. Ta ambivalentna tvrdnja temelji se na jednostavnom razlogu što novoizabrani predsjednik često mijenja stav i već donesene odluke. Za vrijeme prvog mandata Trump je pokušao zabraniti TikTok, ali se njegov stav značajno promijenio. Njegova kampanja uspješno je iskoristila platformu tijekom zadnjeg izbornog ciklusa, prikupivši milijune pratitelja i koristeći je kao vitalni kanal za dosezanje mlađih birača. To bi moglo značiti da je TikTok omilio političaru i da će ga sačuvati kao svog medijskog partnera.
Nepredvidivi budući predsjednik
Uz nepredvidivog budućeg predsjednika, tu je i javno mnijenje koje je o TikToku pokazalo značajnu promjenu. Nedavni podaci Pew Research centra pokazuju da je podrška zabrani značajno opala, s 50% u svibnju 2023. na samo 32% u trenutnim istraživanjima. Ova promjena odražava kako se platforma kulturološki i ekonomski ukorijenila i tako promijenila percepcije njenih navodnih sigurnosnih rizika.
Put naprijed stao na raskršću
Nekoliko potencijalnih scenarija moglo bi se odviti u nadolazećim mjesecima. Savezni žalbeni sud mogao bi poništiti zakon zbog neustavnosti, pružajući TikToku trenutno olakšanje. Alternativno, ako sud potvrdi zakonodavstvo, pozornost će se usmjeriti na pristup nadolazeće Trumpove administracije provedbi zakona. U neizvjesnoj budućnosti TikToka mogla bi prevagnuti i političko-poslovne implikacije koje nadilaze publiku. Platforma je postala duboko ukorijenjena u američkoj politici i digitalnoj trgovini, s brojnim tvrtkama koje grade svoje marketinške strategije oko TikTokovih jedinstvenih mogućnosti angažmana. Prisilna prodaja ili potencijalna zabrana mogle bi poremetiti ove političke i komercijalne odnose i utjecati na širi ekosustav digitalnog oglašavanja.
Vjerojatno iza zatvorenih vrata
I dalje ostaju akademska pitanja o digitalnom suverenitetu, nacionalnoj sigurnosti i sve složenijem odnosu između platformi društvenih medija i demokratskih institucija. Međutim, presijecanje ovog digitalnog gordijskog čvora bit će vjerojatno izvedeno na tipičan način kako funkcionira američka demokracija: iza zatvorenih vrata s dogovorima političke prirode.