Korejski fuzijski reaktor oborio svjetski rekord u dužini rada
Fuzijski reaktor KSTAR u gradu Daejeonu održao je plazmu na temperaturi od 100 milijuna °C u trajanju od 20 sekundi, što predstavlja više nego dvostruko poboljšanje svjetskog rekorda

Fuzijski reaktor KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) južnokorejskom gradu Daejeonu postao je prošloga mjeseca (točnije 24. studenoga) svjetski rekorder u dužini uspješnog zadržavanja plazme na temperaturama na kojima se može odvijati fuzija. Korejsko "umjetno Sunce", koje ne treba zamijeniti za kineski fuzijski reaktor istoga nadimka, uspio je plazmu s temperaturom iona višom od 100 milijuna °C zadržati čak 20 sekundi.
Ovo nije ranije uspjelo niti jednom eksperimentalnom fuzijskom reaktoru u svijetu, a dosadašnji je rekord držao također tokamak KSTAR sa 8 sekundi postignutih prošle godine. Postignuće je objavio Korejski institut za fuzijsku energiju, koji na ovom reaktoru radi s Nacionalnim sveučilište u Seoulu i američkim sveučilištem Columbia.
Plazma je osnova fuzije
Kako bi se dobila lančana fuzijska reakcija, kakva, primjerice, pokreće procese u zvijezdama, na Zemlji su potrebne visoke temperature, odnosno velika uložena energija. Znanstvenici rade na tome da izotope vodika pretvore u plazmu u kojoj su se odvojili ioni od elektrona, a oni se potom zadržavaju na visokoj temperaturi. U slučaju da dođe do fuzije u teže atomske jezgre, oslobodila bi se ogromna količina energije, veća od one uložene u stvaranje plazme i njezino održavanje u levitaciji putem velikih magneta.
Fuzijski reaktor s pozitivnom energetskom bilancom još uvijek ne postoji. Kineski Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) HL-2M, francuski ITER te američki NIF rade na tome, ali nitko od njih ne prognozira da bismo iz fuzije mogli dobiti višak iskoristive energije prije 2030. ili 2035. godine.
Zadržavanje plazme u stabilnom stanju na 20 sekundi potvrđuje velik napredak ove tehnologije i tek je još jedan korak ka dugotrajnom održavanju plazme iz koje bi se mogla dobivate korisna energija. Cilj znanstvenika koji rade na KSTAR-u je do 2025. godine toliko unaprijediti tehnologiju kako bi se plazma mogla na temperaturama iznad 100 milijuna °C zadržati oko 300 sekundi.