Kina aktualizira istrage protiv vodećih američkih tehnoloških tvrtki

Kineska državna uprava za regulaciju tržišta (SAMR) ide u istrage protiv Googlea, Nvidije, Intela i Applea. Političke napetosti između dviju najvećih svjetskih ekonomija sve više oblikuju globalnu tehnološku industriju...

Bug.hr četvrtak, 6. veljače 2025. u 11:15

Tehnološki rat između SAD-a i Kine ulazi u novu fazu. Nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio dodatna ograničenja za kineski tehnološki sektor, Peking uzvraća istragama protiv vodećih američkih tehnoloških divova. Kineska Državna uprava za regulaciju tržišta (SAMR) stavlja pod povećalo četiri ključne američke tvrtke - Google, Nvidiju, Intel i Apple, jasno pokazujući kako političke napetosti između dviju najvećih svjetskih ekonomija sve više oblikuju globalnu tehnološku industriju.

Googleov monopol ponovno aktualan

Kineska državna uprava za regulaciju tržišta je ovaj tjedan službeno objavila nastavak istrage o tržišnom natjecanju protiv Googlea. Istraga će se prvenstveno usredotočiti na dominaciju Googleovog operacijskog sustava Android i njegov potencijalni utjecaj na kineske proizvođače pametnih telefona poput Oppa i Xiaomija. Googleova istraga, koja je prvotno pokrenuta 2019. godine, ali je godinama bila u mirovanju, sada je ponovno postala aktualna. Regulatori iz SAMR-a posjetili su Googleov ured u Pekingu tijekom siječnja, tražeći relevantnu dokumentaciju.

Neočekivana istraga Nvidije

Paralelno s tim, kineski regulatori istražuju i Nvidiju. SAMR navodi da je Nvidia prekršila obveze preuzete tijekom akvizicije tvrtke Mellanox Technologies 2019. godine. Istraga protiv Nvidije došla je neočekivano, posebno s obzirom na to da su samo nekoliko dana prije najave čelnici Nvidije održali sastanak s dužnosnicima kineskog Ministarstva trgovine kako bi razgovarali o poslovanju tvrtke u Kini, njihovom drugom najvećem tržištu izvan SAD-a.

I Intel pod povećalom 

Intel bi također mogao postati predmetom istrage kineskih regulatora, kako je jučer izvijestio Financial Times. Iako priroda potencijalne istrage još nije poznata, njeno pokretanje moglo bi ovisiti o trenutnom stanju američko-kineskih odnosa. Moguće je da se izvlači ponovno slučaj nakon što je Kinesko udruženje za kibernetičku sigurnost (CSAC) optužilo Intel da svojim proizvodima "kontinuirano šteti" kineskoj nacionalnoj sigurnosti i interesima.

Kina predstavlja ključno tržište za ove američke tehnološke divove. Za Intel, Kina je najveće svjetsko tržište koje čini 29% globalnih prihoda u 2024. godini. Iako je Googleova tražilica blokirana u Kini, tvrtka i dalje ostvaruje profit od kineskih tvrtki koje se oglašavaju u inozemstvu, dok kineski proizvođači pametnih telefona većinom koriste njihov Android operacijski sustav.

Appleove stare muke: provizija

Kinesko regulatorno tijelo za tržišno natjecanje priprema teren za moguću istragu Appleove poslovne politike i naknada koje naplaćuje razvojnim programerima aplikacija. SAMR preispituje Appleovu poslovnu praksu, koja uključuje uzimanje do 30% provizije na potrošnju unutar aplikacija te zabranu korištenja vanjskih platnih servisa i trgovina. Prema izvorima Bloomberga, dužnosnici agencije od prošle godine vode razgovore s Appleovim rukovoditeljima i razvijateljima aplikacija.

Razgovori proizlaze iz dugogodišnjih nesuglasica između Applea i Tencent Holdingsa i ByteDancea oko pravila iOS trgovine - što je inače tema koja izaziva napetosti između američke tvrtke i regulatora diljem svijeta. Zna se kako je taj zakonodavni proces završio u EU pa ne bi bilo čudo da se slično dogodi i u Kini.