Preminuo Joe Armstrong, jedan od autora programskog jezika Erlang

U 69. godini života umro je Joe Armstrong, jedan od računalnih programera koji je zaslužan za razvoj programskog jezika Erlang koji se danas između ostalog koristi i u WhatsAppu

Matija Pavlić ponedjeljak, 22. travnja 2019. u 06:30

U 69. godini života umro je Joseph Leslie Armstrong (Joe Armstrong), računalni programer koji je uz Roberta Virdinga i Mikea Williamsa zaslužan za razvoj programskog jezika Erlang.

Riječ je o programskom jeziku koji je 1986. godine razvijen u Ericssonovim laboratorijima kao projekt s područja telekomunikacijske industrije. Upravo zbog svoje povezanosti s telekomunikacijama sadrži neke značajke koje nije moguće naći u drugim programskim jezicima ili ih je teže implementirati.

Erlang je funkcionalni i dinamički pisani programski jezik koji se koristi kao svojevrsni standard u sustavima koji zahtijevaju veliku konkurentnost. Karakteriziraju ga značajke poput konkurentnosti, otpornosti na greške te distribuiranosti.

Od 1998. godine dostupan je pod licencom otvorenog koda i razvija se unutar Ericssona zajedno s pripadajućom OTP (Open Telecom Platform) Erlang bibliotekom koju je razvio upravo Joe Armstrong  pa je čitava platforma poznata pod nazivom Erlang/OTP.

Jedan od primjera gdje se koristi Erlang je Facebookov servis za razmjenu poruka WhatsApp gdje je dnevno potrebno prenijeti ogromnu količinu poruka, glatko bez ikakvih problema za korisnike. Upravo tu uskače Erlang koji je stvoren za usluge s milijunima korisnika, iako jezik sam po sebi nije toliko popularan te ga poznaje manji broj računalnih programera.

Joe Armstrong svoju je karijeru započeo kao fizičar, no uskoro je postao računalni programer kad je kolegama s UCL-a (University College London) u zamjenu za pivu pomagao u debugiranju njihovih programa. Potom se bavio umjetnom inteligencijom i robotikom (bio je jedan od utemeljitelja Britanskog udruženja za robotiku) da bi na kraju završio u Ericsson Computer Science Labu gdje je zajedno s gore spomenutim kolegama razvio Erlang.

U kasnijem razdoblju života glasio je kao stručnjak za sustave upravljanje otporne na greške, autor je nekoliko stručnih knjiga o Erlangu te poduzetnik iza prve startup tvrtke koja se bavila Erlangom (Bluetail). Stekao je doktorat iz računalnih znanosti pri Kraljevskom institutu za tehnologiju u Stockholmu, gdje je od 2014. godine radio i kao profesor.