Bioničke oči: veliki iskorak u razvoju sljedeće generacije umjetnih pomagala za vid
Britanski i kineski istraživači došli su do novog tehnološkog rješenja koje će osigurati sustave male snage za korištenje u bioničkim očima
Ubrizgavanje elemenata mekog metala indija u 2D materijal molibden disulfid (MoS2), moglo bi poboljšati električnu vodljivost i smanjiti potrošnju energije optičkih sinapsi koje se koriste u razvoju bioničkih očiju, zaključak je do kojeg su došli istraživači sa Sveučilišta Northumbria u Newcastleu i njihovi kolege iz kineskog Instituta u Harbinu.
Nova tehnologija testirana je unutar strukture elektroničke mrežnice i pokazalo se kako proizvodi potrebne funkcije senzora slike visoke kvalitete. Rezultati zajedničkog rada predstavljeni su u časopisu Advanced Materials.
Inovativne ideje
Trenutni vizualni sustavi temelje se na fizički odvojenim senzorima, memorijama i procesnim jedinicama. Ovi sustavi često troše velike količine energije i imaju brojne poteškoće prilikom obavljanja složenih zadataka učenja i obrade slike. Stoga će novorazvijena metoda olakšati izradu sljedeće generaciju umjetnih vizualnih sustava, objašnjava profesor Richard Fu.
Inovativne ideje ovog istraživača sa Sveučilišta Northumbria pridonijele su razvoju biosenzora i dijagnostičkih alata koji se temelje na piezoelektričnim materijalima, uzorkovanju stanica i manipulaciji. Njegova rješenja koriste se u mikrokirurgiji, a razvio je i nanostrukturirane pametne materijale za primjenu senzora plina i obnovljivih izvora energije.
Bionički očni implantati
Bionički implantati za oči rade unutar postojećih struktura oka ili u mozgu. Dizajnirani su za postizanje funkcionalnih ciljeva vizije - za razliku od onih fizičkih, kozmetičkih.
Razvija se nekoliko bioničkih očnih implantata, ali trenutno ih je dostupno vrlo malo, a prikladni su samo za sljepoću uzrokovanu specifičnim očnim bolestima. Međutim, zahvaljujući novim istraživanjima, sve bi više ljudi uskoro moglo imati koristi od visokotehnoloških bioničkih očiju.