Nova tehnologija dostave lijekova za liječenja raka i Alzheimera

Znanstvenici sa Sveučilišta Oregon State proizveli su nanočestice koje dostavljaju protuupalne lijekove kroz krvno-moždanu barijeru što otvara put novim mogućnostima liječenja bolesti mozga

Drago Galić nedjelja, 13. travnja 2025. u 13:11

Prema pisanju SciTechDailyja, znanstvenici sa Sveučilišta Oregon State razvili su novu metodu dostave protuupalnih lijekova kroz krvno-moždanu barijeru, što bi mogli dovesti do novih terapija za niz stanja, uključujući Alzheimerovu bolest, multiplu sklerozu, Parkinsonovu bolest i tešku iscrpljenost organizma (kaheksiju) povezanu s malignim bolestima.

Novi pristup starom problemu koristi posebno dizajnirane nanočestice veličine manje od 100 nanometara. U testiranjima na miševima uspješno su ciljale hipotalamus i dostavile lijek koji blokira ključni protein uključen u upalne procese.

Hipotalamus je mali, ali vitalni dio mozga smješten ispod talamusa i iznad moždanog debla, koji igra ključnu ulogu u održavanju homeostaze. Regulira tjelesnu temperaturu, upravlja ciklusima spavanja, proizvodnjom hormona i emocionalnim odgovorima te kontrolira glad i žeđ.

U ovom istraživanju, znanstvenici su posebno proučavali hipotalamus u kontekstu kaheksije, smrtonosnog stanja gubitka težine povezanog s rakovima jajnika, želuca, pluća i gušterače te drugim kroničnim stanjima poput zatajenja bubrega, cistične fibroze, Crohnove bolesti, reumatoidnog artritisa i HIV-a.

Osobe s u ovom stanju povezanom s rakom gube težinu čak i kad jedu, i to ne samo masnoću nego i mišićnu masu. Ovaj iscrpljujući sindrom pogađa do 80% pacijenata s uznapredovalim rakom i ubija čak 30% pacijenata s rakom koje pogađa.Upala hipotalamusa igra ključnu ulogu u poremećaju apetita i metabolizma kod tih pacijenata, a kako kaheksija napreduje, značajno utječe na kvalitetu života, toleranciju na liječenje i ukupne šanse za preživljavanje.

Sistemska dostava protuupalnih sredstava vrlo je teška prvenstveno zbog restriktivne prirode krvno-moždane barijere.

Krvno-moždana barijera štit je koji odvaja mozak od krvotoka. Sastoji se od gusto zbijenih stanica koje oblažu krvne žile u mozgu i kontrolira koje tvari mogu prijeći iz krvi u mozak. Ona omogućuje prolazak esencijalnim hranjivim tvarima poput kisika i glukoze, a blokira štetne tvari poput toksina i patogena, čuvajući mozak od infekcija i oštećenja. Međutim, može također spriječiti ulazak terapeutskim sredstvima.

Dodatna prepreka, čak i ako se prođe kroz barijeru do hipotalamusa je pogoditi u središte unutar hipotalamusa gdje su aktivirane mikroglije, stanice koje djeluju kao ključni posrednici upale. Novostvorene nanočestice pokazuju dvostruku sposobnost ciljanja, a jednom kad su u mikrogliji, oslobađanje lijeka potaknuto je povišenim razinama unutarstaničnog glutationa.

Znanstvenici su uočili značajna smanjenja ključnih upalnih markera u hipotalamusu, a nanočestice su dovele do 94% povećanja unosa hrane i značajno očuvale tjelesnu težinu i mišićnu masu. Implikacije se protežu daleko izvan kaheksije povezane s rakom.

Naime, sposobnost nanoplatforme da dostavlja terapeutike i cilja mikrogliju otvara nove mogućnosti za liječenje neuroloških stanja karakteriziranih upalom mozga, uključujući Alzheimerovu bolest i multiplu sklerozu.