Oblik medikamenata kod nanotretmana karcinoma igra ključnu ulogu

Precizno dizajnirani nanomedicinski pripravci – tretmani izgrađeni na mikroskopskoj razini – mogu transformirati zdravstvenu skrb - sferične nukleinske kiseline (SNA), koje su kuglasti oblici DNA koji mogu lako ući u stanice pokazale su izvanredan potencijal u liječenju raka

Drago Galić subota, 26. travnja 2025. u 12:25

Prema pisanju na Scienceblogu, a koji prenosi rad istraživača sa Sveučilišta Northwestern i Mass General Brigham objavljen u časopisu Nature Reviews Bioengineering – tretmani izgrađeni na mikroskopskoj razini – mogu transformirati zdravstvenu skrb.

Strukturna nanomedicina predstavlja pomak u pristupu razvoju terapeutika. Fokusiranjem na složene molekularne detalje u terapeuticima i način na koji su različite medicinske komponente prikazane unutar veće strukture, mogu se dizajnirati intervencije koje su učinkovitije, preciznije usmjerene i korisnije za pacijente.

Za razliku od tradicionalnih lijekova gdje znanstvenici kontroliraju položaj svakog atoma, trenutnim nanomedicinskim pripravcima nedostaje konzistentnost, tvrdi se u radu. Tako je konvencionalni pristup dizajnu RNA cjepiva opisan kao "pristup miješalice", gdje se ključne komponente jednostavno miješaju bez precizne strukture, pa nijedan lijek u seriji nije isti. Na nanoskali takva proizvedena cjepiva imaju različit broj lipida, različite prezentacije lipida, različite količine RNA i različite veličine čestica.

Jedan obećavajući primjer strukturne nanomedicine su sferične nukleinske kiseline (SNA), koje su kuglasti oblici DNA koji mogu lako ući u stanice. One su pokazale izvanredan potencijal u liječenju raka. U radu se tvrdi da ukupna strukturna prezentacija cjepiva ili terapeutika baziranog na SNA – ne samo aktivne kemijske komponente – dramatično utječe na njegovu potentnost. Ovo otkriće moglo bi dovesti do tretmana za mnoge različite vrste raka.

Još jedna inovacija su "kemoflari" – pametne nanostrukture koje oslobađaju lijekove protiv raka samo kada otkriju specifične signale unutar stanica raka. Ovaj ciljani pristup mogao bi smanjiti nuspojave uz istovremeno povećanje učinkovitosti tretmana.

Gledajući unaprijed, znanstvenici planiraju koristiti umjetnu inteligenciju za pomoć u dizajniranju ovih složenih nanomedicinskih pripravaka jer  se korištenjem umjetne inteligencije mogu suziti ogromni skupovi neistraženih struktura na njih svega nekoliko koje se onda mogu sintetizirati i testirati u laboratoriju.

Ideja je da ovako napredni nanomedicinski pripravci postignu visoko lokalizirano i pravovremeno oslobađanje lijeka transformirajući kako i gdje terapije djeluju unutar tijela, povećavajući djelotvornost i smanjujući nuspojave.