'Space Omics and Medical Atlas': kako svemirski let utječe na zdravlje astronauta
Paket uključuje analize uzoraka prikupljenih od astronauta iz raznih ekspedicija i nudi dugoročni pogled na učinke svemirskih letova na zdravlje
Ovih dana predstavljena je dosad najveća zbirka podataka o zrakoplovnoj medicini i svemirskoj biologiji. Uvidi u to kako svemirski let utječe na ljudsku biologiju opisani su u paketu Space Omics and Medical Atlas (SOMA), objavljenom u časopisu Nature Portfolio.
Paket pruža detaljan uvid u učinke svemirskih letova na zdravlje i sadrži podatke iz različitih misija, uključujući SpaceX Inspiration4, Polaris Dawn, Axiom, NASA Twins i JAXA.
Molekularne promjene
Istraživanje je pokazalo kako je kratkotrajni svemirski let u niskoj Zemljinoj orbiti misije Inspiration4 rezultirao širokim molekularnim promjenama, karakterističnim za dugotrajnije svemirske letove. Povišena razina citokina, produljenje telomera i promjene ekspresije gena za imunološku aktivaciju tipični su odgovori na oštećenje DNK i oksidativni stres.
Iako se u mjesecima nakon završetka misije više od 95% markera vratilo na početnu vrijednost, čini se da su neki proteini, geni i citokini još uvijek bili aktivirani u razdoblju oporavka nakon svemirskog leta i uočeni su još najmanje tri mjeseca nakon leta, poput alfa-sinukleina (SNCA), kolagena (COL4A2) i citokina kao što je CXCL8.
Novi hardver
Nature je objavio i podatke iz misije Inspiration4, u kojoj su četiri civilna astronauta tri dana provela na 590 km iznad Zemlje, što je dalje od Međunarodne svemirske postaje koja kruži između 370 i 460 km iznad Zemlje.
Misija je sadržavala novi hardver i dijagnostičke uređaje koji su opisali najranije faze prilagodbe na svemirski let u ljudskom tijelu na anatomskoj, staničnoj, fiziološkoj i kognitivnoj razini. Pritom nisu uočeni značajni zdravstveni rizici za posadu.
Imunološka referenca
Učinak svemirskih letova na imunološki sustav civilne posade u misiji Inspiration4 uspoređen je sa 64 druga astronauta i opisan u karti odgovora imunološkog sustava i mikrobioma na svemirski let. U njoj su zapisani različiti poremećaji imunološkog sustava u svim misijama, što predstavlja imunološku referencu za buduće misije, uključujući ekspresiju gena, dostupnost kromatina i promjene dostupnosti motiva faktora transkripcije.
Određeni tipovi stanica različito reagiraju na svemirski let, uočili su istraživači, pri čemu najveću promjenu u dostupnosti kromatina i ekspresiji gena pokazuju monociti CD14 i CD16. Početke vrijednosti brže su se vratile kod žena, a uočeno je i da fibrinogen i IL-8 također utječu na spolno specifičan način.
Ublažavanje štete
Katalog radova istražuje i epigenomske i transkriptomske (i epitranskriptomske) promjene, dinamiku mikrobioma posade i svemirske letjelice, proteomske i metaboličke promjene u sekretomu i egzosomima, mitohondrijske odgovore, etička razmatranja, protumjere za ublažavanje štete koju svemirsko okruženje nanosi tijelu.
Skupovi podataka, alata i resursa, objedinjeni u SOMA-i, uvjereni su autori istraživanja, mogu pomoći u boljem praćenja zdravlja i ublažavanju rizika povezanih s budućim misijama na Mjesec i Mars.