Stvarne supermoći – genetika korejskih ronilaca na dah

U Koreji ih zovu Haenyeo, a radi se o ženama roniocima koje svakodnevno rone na dah i izdržavaju visoki tlak, niske temperature i nedostatak kisika u stanicama

Drago Galić subota, 24. svibnja 2025. u 22:05

Haenyeo su žene koje rone u obalnim vodama otoka Jeju, smještenog oko 80 kilometara južno od kopnenog dijela Južne Koreje. Ove ronilice na dah spuštaju se do dubina do 20 metara kako bi skupljale morske alge i drugu morsku hranu, često provodeći sate u vodi svakodnevno tijekom cijele godine. Tradicija ovog ronjenja stoljećima je bila ključna za gospodarstvo otoka Jeju, iako je danas u opadanju. Većina aktivnih ronilica danas je u dobi od 60 i 70 godina.

Istraživači su mjerili fiziološke karakteristike poput krvnog tlaka i srčanog ritma te analizirali DNK sudionica. Identificirali su dvije genetske varijante povezane s osobinama koje mogu poboljšati ronilačke sposobnosti.

Prva značajna genetska razlika povezana je s nižim krvnim tlakom tijekom ronjenja. Haenyeo ronilice imaju više od četiri puta veću vjerojatnost posjedovanja ove genetske promjene u usporedbi s kopnenim Korejcima. Istraživači smatraju da bi ova razlika mogla održavati ronilice i njihovu nerođenu djecu sigurnima tijekom ronjenja u trudnoći.

Zadržavanje daha ne samo da ograničava opskrbu tijela kisikom već i podiže krvni tlak tijekom ronjenja. Zadržavanje daha u drugim kontekstima, poput apneje u snu, povezano je s poremećajima krvnog tlaka tijekom trudnoće.

Druga genetska razlika povezana je s tolerancijom na bol uzrokovanu hladnoćom. Temperature zraka oko otoka Jeju padaju do točke smrzavanja zimi, ali Haenyeo ronilice ne prestaju roniti. Istraživački tim planira dodatno istražiti ovu razliku u budućem radu.

Genetske razlike koje bi mogle poboljšati ronilačke sposobnosti prisutne su u cijeloj populaciji otoka Jeju. Međutim, mnogo toga što čini Haenyeo ronilice posebnima dolazi od cjeloživotne prakse. Kada bilo tko roni, njihov srčani ritam refleksno pada kako bi se sačuvao kisik za dulje vrijeme.

Za prosječnu netreniranu osobu s otoka Jeju, otkucaji srca usporavaju se za oko 20 otkucaja u minuti tijekom simuliranog ronjenja. Za Haenyeo ronilice s cjeloživotnim iskustvom, srčani ritam pada i za čak 40 otkucaja srca u minuti.

Kako otok Jeju ima jednu od najnižih stopa smrtnosti od moždanog udara u Koreji, istraživači se nadaju da će njihovo otkriće genetske razlike povezane s krvnim tlakom unaprijediti liječenje zdravstvenih stanja poput moždanog udara, koja su povezana s visokim krvnim tlakom.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Cell Reports.