Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Nakon nekoliko pokušaja cijena bitcoina probila je 6.000 dolara i zadržala se iznad te razine. Evo i zašto

Sandro Vrbanus utorak, 31. listopada 2017. u 10:30

Cijena bitcoina ponovno "luduje". Prije deset dana po prvi je puta nakratko probila 6.000 dolara, i to samo devet dana nakon bezbolnog prelaska preko dugo nedostižnih 5.000 dolara. Međutim, taj izlet na razine preko 6.000 dolara nije potrajao niti cijeli dan, i cijena se brzo spustila ispod tog iznosa. No, od tada je bitcoin tjedan dana "kucao na vrata" ove psihološke granice i pokušavao je probiti.

U konačnici je ove nedjelje nešto značajnije porasla njegova vrijednost pa je cijena skočila i na više od 6.200 dolara, a slična situacija nastavila se i u satima i danima nakon toga. Povratak ispod 6.000 dolara za sada nije na vidiku, pa se investitori polako okreću sljedećem cilju – dostizanju, ponovno neke nove "psihološke" razine od, 6.200, 6.500 ili 7.000 dolara.

Ovakvo kretanje školski je primjer za promatranje i tehničku analizu cijena koje osciliraju oko razina otpora i potpora. Iako tehnička analiza kaže da se one mogu razviti oko bilo koje razine cijene, često je, a kod kriptovaluta i vrlo često, da se stvaraju oko tzv. psiholoških razina, ili "okruglih" brojeva. Zbog toga, primijetili ste vjerojatno, bitcoin obično završi u naslovima tek kada probije neku "okruglu tisućicu", izraženo naravno u dolarima.

Otpori i potpore

Svaka "psihološka" razina cijene (kao što je sada slučaj sa 6.000 dolara) može se smatrati otporom ako joj se cijena nekoliko puta približi, ali se uslijed povećanja ponude (tj. rasprodaje) ponovno spusti ispod nje. Otpori se na psihološkim granicama najčešće stvaraju iz razloga što mnogi investitori postavljaju ciljeve poput "prodat ću sve kad dosegne 5.000".

kad otpor preraste u potporu

No, jednom kada potražnja nadjača ponudu na toj razini, obično nakon višestrukog "testiranja" granice otpora, linija otpora pada. Nakon toga se kaže da cijena ima "otvoren put za rast" do sljedeće granice otpora (sada primjerice do 7.000 dolara). Istovremeno prethodna razina otpora postaje potpora za taj rast, i manja je vjerojatnost da će u nekom sljedećem valu cijena pasti ispod nje.

Razlozi nastanka potpore su upravo suprotni onima kod otpora: investitori se sjećaju da je cijena bila na nekoj razini koja se sada čini niskom, pa približavanjem istoj počinju sve više kupovati – i time ne dozvoljavaju daljnji pad cijene.

Kretanje cijene zadnjih tjedna dana. Vidljivo je stvaranje priholoških otpora i potpora oko "okruglih" cijena
Kretanje cijene zadnjih tjedna dana. Vidljivo je stvaranje priholoških otpora i potpora oko "okruglih" cijena