Hrvatska otvara sjedište za digitalne inovacije u zdravstvu
Umjetna inteligencija za pametno zdravstvo i medicinu projekt je u sklopu programa Digitalna Europa koji će Institut Ruđer Bošković provoditi s partnerima iz znanosti, medicine, industrije i javnog sektora
Neprofitni javno-privatni konzorcij AI4HEALTH.Cro umjetnu inteligenciju vidi kao ključnu za napredak zdravstva te kao katalizator za vođenje Europe u zdraviju budućnost. Pri tome se oslanja na ekspertize projektnih partnera u razvoju biomedicinskih inovativnih rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji i HPC-u, kao i na cijeli spektar usluga poduzetničkih inkubatora, od pisanja projektnih prijava, vođenja projekata, pristupa programima financiranja, a sve kroz snažnu suradnju sa sličnim inicijativama i konzorcijima diljem Europe.
Prilika za inovatore
''Visoke ocjene evaluacije, 14 od mogućih 15 bodova koje su projektu dodijelili eksperti Europske komisije, potvrda su da smo obavili dobar posao, ali i sjajna vijest za cjelokupni hrvatski digitalni, zdravstveni i inovacijski ekosustav", rekla je dr. sc. Anja Barešić, koordinatorica partnera s IRB-a..
Sve to otvara brojne prilike za sve one inovatore koji imaju spremna rješenja ili upravo razvijaju, a trebaju pomoć u razvoju svoje tehnologije od faze testiranja do plasiranja na tržište.
UI, startupi i budućnost zdravstva
''Populacija nam je sve starija, statistika kroničnih oboljenja sve je gora, suočeni smo s nedostatkom osoblja i dugim listama čekanja", niže probleme s kojima se suočavamo dr. sc. Nina Šesto, pomoćnica ravnatelja Klinike Magdalena i projektna koordinatorica za zdravstvo.
"Iz godine u godinu svi ovi problemi sve više opterećuju zdravstveni sustav, što generira potrebu za što bržom primjenom umjetne inteligencije koja nudi mogućnost učinkovitih i uspješnih rješenja kako za pacijente tako i za stručnjake'', napominje Šesto.
Pametna digitalna rešenja
Zravstveni sustavi Europske unije suočeni su s nedostatkom pristupa pametnim digitalnim rješenjima temeljenima na umjetnoj inteligenciji.
''Naša uloga je višestruka. S partnerima ćemo uspostaviti svojevrsni hub za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu u kojem ćemo moći napraviti probir kandidata, kojima ćemo omogućiti da testiraju svoju tehnologiju prije većih ulaganja", objašnjava dr. Barešić.
To obuhvaća različite procjene i simulacije inovacijske i digitalne zrelosti tehnologije, podršku kod razrade i prilagodbe tehnologije potrebama korisnika te, u konačnici, pomoć kod transfera tehnologija.
"Mi to možemo jer imamo konzorcij koji okuplja partnere iz privatnog i javnog sektora, od tehnoloških tvrtki, inovacijskog centra, poduzetnika, domova zdravlja, pa sve do klinika i donositelja odluka'', zaključuje dr. Barešić.