Projekt THOR: implantant koji liječi rak u samo 60 dana
Sustav će se bežično povezati s punjivim uređajima poput pametnog telefona i lijekove za imunoterapiju isporučivati metodom "zatvorene petlje"

Američka Agencija za napredne istraživačke projekte za zdravlje (ARPA-H) udijelila je znanstvenicima Sveučilišta Rice 45 milijuna dolara za razvoj novog sustava liječenja temeljenog na implantatima koji bi mogao prepoloviti stopu smrtnosti od raka.
Minimalno invazivni postupak
Sustav zvan "sense-and-respond implant technology" ima za cilj poboljšati ishode imunoterapijskih tretmana za pacijente s rakom jajnika, gušterače i drugih karcinoma koji se teško liječe. Uz ovu tehnologiju, kažu istraživači, izlječenje raka moglo bi biti jednostavno kao nekoliko dodira na mobilnom uređaju.
"Umjesto vezivanja pacijenata za bolničke krevete, IV vrećice i vanjske monitore, koristit ćemo minimalno invazivni postupak za implantaciju malog uređaja koji kontinuirano prati njihov rak i prilagođava dozu njihove imunoterapije u stvarnom vremenu", objašnjavaju istraživači.
Metoda zatvorene petlje
Takozvani hibridni napredni regulator molekularne proizvodnje (HAMMR), implantat dugačak nešto više od sedam centimetra opskrbljivao bi lijekove za imunoterapiju pacijentu metodom "zatvorene petlje", slično liječenju dijabetesa pomoću inzulinskih pumpi.
Sustav će se bežično povezati s punjivim uređajima poput pametnog telefona, kažu istraživači koji se nadaju da će implantat biti potreban samo za kratkotrajnu upotrebu i iskorijeniti rak za samo 60 dana.
Tvornica lijekova
Stanice raka neprestano se razvijaju i prilagođavaju terapiji, a trenutno dostupni dijagnostički alati, uključujući radiološke testove, analize krvi i biopsije, daju vrlo rijetke i ograničene snimke ovog dinamičkog procesa. Kao rezultat toga, današnje terapije liječe rak kao da je statična bolest. No, ovaj bi uređaj trebao ubrzati terapiju pružajući podatke u stvarnom vremenu iz okruženja tumora koji zauzvrat mogu usmjeravati učinkovitije nove terapije s podacima o tumorima, djelujući istovremeno kao sustav za praćenje raka i davanje lijekova.
U projekt THOR, što znači "ciljana hibridna onkoterapijska regulacija", uključeni su stručnjaci različitih profesija iz 20 ustanova u sedam država. Učinkovitost implantata u liječenju recidiva raka jajnika ispitat će se u početnoj kliničkoj studiji, a ispitivanja na ljudima mogla bi početi u sljedećih pet godina. Učinkovitost tehnologije "tvornice lijekova" lani je isprobana na miševima kojima je za samo šest dana iskorijenjen kasni stadij raka jajnika i kolorektalnog karcinoma.