Sudi li se Googleu ili se kroji sudbina AI tržišta?
Ono što je započelo kao antimonopolski postupak protiv Googleove dominacije u području internetskih tražilica, preraslo je u sudsku raspravu o tržišnoj budućnosti umjetne inteligencije…

Tužba zbog monopola koju je američka vlada pokrenula protiv Googlea dobila je neočekivani zaokret. Umjesto rasprave o dominaciji na tržištu tražilica, sudnica u Washingtonu postala je poprište bitke za budućnost umjetne inteligencije i kome će pripasti tržišni zalogaj te zamamno profitne torte. Dok suci i odvjetnici odlučuju o sankcijama za Googleove dosadašnje prakse, sve češće se spominje ključno pitanje - kako spriječiti tehnološkog diva da istu dominaciju prenese i na AI tržište? Kako ga orgraničiti a time ne otvoriti put nekom drugom da monopolizira to isto tržište? Izgleda da je sud htio riješiti tražilicu, a upleo se u daleko veću i dublju zavrzlamu.
Prošle godine sudac Amit P. Mehta presudio je da je Google nezakonito monopolizirao tržište internetskog pretraživanja. No sada, kad je krivnja utvrđena, rasprava o kaznama otvorila je mnogo širu temu - kako Google može iskoristiti svoju moć u pretraživanju da zavlada i rastućim svijetom umjetne inteligencije.
Iste monopolističke taktike i za Gemini?
Ministarstvo pravosuđa tvrdi da bi bez intervencije Google mogao primijeniti iste monopolističke taktike koje je koristio u pretraživanju kako bi dominirao tržištem AI chatbotova sa svojim proizvodom Gemini. Prema sudskim svjedočenjima, Gemini već privlači više od 350 milijuna mjesečno aktivnih korisnika.
Googleov CEO Sundar Pichai, koji je prošle srijede bio podvrgnut više od 90 minuta ispitivanja, više je puta govorio o brzo razvijajućem AI okruženju. "Mislim da je ovo jedan od najdinamičnijih trenutaka u industriji," svjedočio je Pichai. "Vidio sam početne ekrane korisnika sa sedam do devet aplikacija chatbotova koje isprobavaju i s kojima treniraju."
Slučaj se efektivno transformirao iz ispitivanja prošlog protutržišnog ponašanja u određivanje budućeg konkurentskog okruženja u AI tehnologiji. Kako se potrošači sve više okreću AI chatbotovima za informacije koje su prije tražili putem tražilica, odluke suda mogle bi značajno utjecati na način na koji ljudi pristupaju informacijama na internetu u nadolazećim godinama.
Tko zapravo kontrolira AI tržište?
Vladini odvjetnici predstavili su dokaze koji pokazuju da je Google razmatrao dogovore s teleoperaterima i proizvođačima pametnih telefona koji bi Geminiju dali istaknuto mjesto na uređajima uz njegovu tražilicu - što podsjeća na ekskluzivne ugovore koji su učvrstili Googleovu dominaciju u pretraživanju.
Interni dokumenti otkrili su da je Google na kraju odustao od ovog specifičnog plana nakon prošlogodišnje presude suca Mehte, umjesto toga sklopivši zaseban sporazum sa Samsungom o uključivanju Geminija na njihovim pametnim telefonima. Prema svjedočenjima, ovaj noviji aranžman daje Samsungu fleksibilnost za suradnju i s drugim AI servisima.
Googleova obrana temelji se na argumentu da sudska intervencija nije potrebna jer AI tržište već pokazuje snažnu konkurenciju. Glavni odvjetnik tvrtke, John Schmidtlein, naglasio je u svojoj uvodnoj izjavi da "ChatGPT odlično funkcionira bez ikakvih pravnih lijekova u ovom slučaju" i da "ove tvrtke uspješno konkuriraju i bez tužiteljevih pravnih lijekova."
OpenAI bi kupio Chrome da može
Predstavnici konkurentskih AI tvrtki svjedočili su da Googleove trenutne poslovne prakse ometaju njihovu sposobnost razvijanja proizvoda i učinkovitog dosezanja potrošača.
Nicholas Turley, voditelj proizvoda za OpenAI-jev ChatGPT, svjedočio je da je njegova tvrtka pristupila Googleu kako bi dobila pristup podacima za prototip alata za pretraživanje nazvanog SearchGPT, ali je odbijena zbog "previše složenosti". Turley je izjavio da bi, ako bi sudac Mehta zatražio da Google dijeli više podataka, OpenAI mogao "izgraditi bolji proizvod brže". Također je izrazio interes za kupnju Googleovog preglednika Chrome ako bi postao dostupan.
Slično tome, Dmitry Shevelenko iz AI startupa za pretraživanje Perplexity opisao je pokušaje sklapanja ugovora s proizvođačima telefona samo da bi otkrio kako su neki ograničeni postojećim Googleovim sporazumima. Jedna tvrtka "zaista voli našeg asistenta, misli da je odličan za njihove korisnike, ali ne mogu izaći iz svojih obveza prema Googleu, pa ne mogu promijeniti zadanog asistenta na uređaju", svjedočio je Shevelenko.
Što god sudac Mehta odluči, posljedice će biti dalekosežne za AI tržište
Američka vlada iznijela je nekoliko drastičnih rješenja, među kojima se najviše ističu zahtjevi za prodaju Chrome preglednika i obvezno dijeljenje podataka o pretraživanju i oglašavanju s konkurencijom.
Ovakvi potezi ne ciljaju samo ispraviti dosadašnje prekršaje nego aktivno oblikuju kako će izgledati tržišno natjecanje u novim tehnologijama. Washington smatra da učinkovita rješenja moraju riješiti i sadašnju neravnotežu na tržištu, ali i spriječiti da se slični obrasci ponašanja preliju u nove tehnološke sektore.
Što god sudac Mehta odluči, posljedice će biti dalekosežne za AI tržište – ili će ograničiti Googleovu trenutnu prednost ili dati konkurentima pristup resursima koje do sada nisu imali.