Novi problemi za Intel, otkriveno kako su na postojanje sigurnosnih propusta najprije upozorili Kinu

Novi izvještaji nikako ne idu Intelu u prilog, prema njima ovaj tehnološki div je na postojanje sigurnosnih propusta najprije upozorio Kinu, a tek onda vladu SAD-a

Stjepan Bilić utorak, 30. siječnja 2018. u 11:53

Nova, 2018. godina nije dobro započela po Intel. Najprije se otkrilo kako većina njihovih procesora pati od ozbiljnih sigurnosnih propusta (Meltdown i Spectre) da bi se potom otkrilo kako su za dotične propuste znali barem šest mjeseci ranije, ali su odlučili šutjeti o njima.

Nedugo potom otkrilo se i kako se njihov CEO, Brian Krzanich prije izlaska informacija o sigurnosnim propustima riješio svih „nepotrebnih“ dionica koje prema ugovoru ne mora posjedovati. Tim je potezom zaradio koji milijun, njih 11 točnije što je potaknulo sumnju kako je dotični trgovao povlaštenim informacijama što je na uređenom Zapadu, ozbiljan prekršaj.

No, problemi time nisu prestali. Kako bi koliko-toliko sanirao štetu i spasio što se spasiti da, Intel je izdao i zakrpe za propuste Meltdown i Spectre s kojima je većina korisnika jedan problem zamijenila drugim. Naime, pokazalo se kako kod većeg dijela korisnika zakrpa za Spectre uzrokuje nestabilnost sustava i konstantno resetiranje računala. Microsoft je stoga ovih dana izdao žurnu (opcionalnu) zakrpu kojom korisnici mogu onemogućiti Intelovu te tako vratiti stabilnost sustava na raniju razinu.

Kao da sve ovo nije dovoljno loše po imidž tvrtke sada stiže i izvještaj koji biti Intelu mogao prouzročiti dodatne probleme. Naime, u izvještaju se navodi kako je Intel o postojanju sigurnosnih propusta najprije upozorio svoje kineske partnere, pa tek potom vladu SAD-a.

Oni skloniji teorijama zavjere ovaj potez mogu protumačiti kao namjerno davanje prednosti Kinezima naspram Amerikanaca. Problem je tim veći što se za vodeće kineske tvrtke s kojima posluje Intel zna kako su u sprezi s kineskom Vladom. Neke od njih su Lenovo koji slovi za najvećeg Intelovog OEM klijenta te Alibaba koja je najveća svjetska platforma za e-trgovinu i najveći pružatelj cloud-computing usluga.

Ovo bi moglo Intelu uzrokovati ozbiljne probleme budući da je ovim postupkom (ne)svjesno dao prednost Kinezima u odnosu na Amerikance. Kinezi su tako dobili priliku ranije osigurati svoja računala ili navedene propuste iskoristiti protiv SAD-a.