EU istražuje jesu li u Telegramu lagali o broju korisnika da bi izbjegli strožu regulativu

Nije kraj nedaćama Telegrama, jer se nakon uhićenja njihovog prvog čovjeka pod povećalom našlo i nedavno izvješće o broju korisnika. U Bruxellesu sumnjaju da je podatak za Europsku uniju umanjen

Sandro Vrbanus četvrtak, 29. kolovoza 2024. u 22:17

Osim Francuske, koja je nedavno optužila i uhitila njihovog osnivača Pavela Durova, i Europska unija mogla bi službeno zagorčati život kompaniji Telegram. Naime, kako piše Financial times, EU provodi istragu sumnji da je ta komunikacijska platforma i društvena mreža značajno umanjivala broj svojih korisnika na području Unije. Činili su to, sumnja se, da bi izbjegli ući u kategoriju "vrlo velikih platformi", na koju se odnose stroža pravila iz Akta o digitalnim uslugama.

Ključan je broj korisnika

Aktom o digitalnim uslugama reguliraju se internetski posrednici i platforme kao što su internetske platforme za trgovanje, društvene mreže, platforme za dijeljenje sadržaja, trgovine aplikacijama te platforme za putovanja i smještaj. Glavni mu je cilj spriječiti nezakonite i štetne aktivnosti na Internetu i širenje dezinformacija. Osnovni kriterij, prema kojem se neka platforma smatra vrlo velikom je njezin broj korisnika – tako su za platforme koje koristi više od 10% od ukupno 450 milijuna korisnika u Europi predviđena posebna pravila.

Telegram je u veljači, naime, prijavio da u Europskoj uniji ima 41 milijun korisnika, što je 10-ak posto nadomak praga za primjenu strože regulative. U skladu s Aktom, morali su službeno ponovno prijaviti broj korisnika ovog mjeseca, no to nisu učinili. Objavili su tek da imaju "značajno manje od prosječno 45 milijuna aktivnih mjesečnih korisnika svojih usluga u EU". Činjenica da točan broj nije prijavljen potaknula je sumnju u Bruxellesu, pa neki smatraju da će detaljnija istraga pokazati da je aktivnih korisnika više od 45 milijuna.

Vrlo velike platforme

Vrlo velike internetske platforme i tražilice osobito su rizične u pogledu širenja nezakonitog sadržaja i štetnog djelovanja za društvo, mišljenje je EU koje je i motiviralo donošenje Akta. Od 17. veljače 2024. pravila iz Akta o digitalnim uslugama primjenjuju se na sve platforme, a od kolovoza 2023. su se već primjenjivala na takozvane vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice. Od njih se zahtijeva dijeljenje određenih podataka s Europskom komisijom, transparentno moderiranje kao i omogućavanje vanjskog nadzora.

U toj se kategoriji trenutačno nalaze AliExpress, Amazon Store, Apple App Store, Bing, Booking.com, Facebook, Google Search, Google Play, LinkedIn, Pinterest, Pornhub, Shein, Snapchat, Stripchat, TikTok, Temu, X, XNXX, XVideos, Wikipedia i Zalando.

Koliko korisnika ima Telegram?

Prema javno dostupnim podacima Telegram u svijetu ima nešto manje od milijarde korisnika. Pavel Durov nedavno je izjavio da im je broj korisnika proporcionalan broju stanovnika na pojedinom tržištu i kontinentima, izuzev Kine. Napravimo li kalkulaciju prema tom podatku – Telegram bi na području EU mogao imati oko 69 milijuna korisnika.