Asus ROG Strix X870-A Gaming WiFi - Mami uzdahe

Kvaliteta izrade, iznimna opremljenost i veliki broj naprednih opcija za overklokiranje, čine jednu od najljepših ploča za AMD-ove procesore jako dobrim odabirom za najnovije Ryzene

Slaven Pintarić ponedjeljak, 30. rujna 2024. u 12:18
SPECIFIKACIJE
Čipset AMD X870
Socket AM5
Memorija 4x DDR5 (do 8.000 MHz, maks. 192 GB)
PCIe konektori 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (x4)
SATA/M.2 2x SATA3 (čipset), 2x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4, 1 x M.2 E-key
Mreža 2,5 GbE (Realtek), Wi-Fi 7
Audio ROG SupremeFX (Realtek ALC4080)
Stražnji konektori 1x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 5x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) Type-C, 4x USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) Type A, 2x USB 4 Type-C (40 Gb/s, DisplayPort 1.4), 2x audio, 1x S/PDIF, 2x konektor za Wi-Fi antenu, 1x LAN
Jamstvo 3 godine
Dojam Vizualno iznimno atraktivna ploča temeljena na AMD-ovom čipsetu X870 najnovije generacije, koja predstavlja svojevrsno osvježenje u Asovoj ponudi ROG ploča za AM5 procesore

Asus ROG Strix X870-A Gaming WiFi vjerojatno je najzanimljivija Asusova AM5 ploča najnovije generacije, i to zbog više razloga.

Prije svega, riječ je o modelu iz linije ROG, koji donosi jednu sasvim novu estetiku u tu seriju Asusovih AM5 ploča. Tu su srebrno-siva kombinacija boja i pregršt dodatnih atraktivnih detalja na samoj ploči, uključujući RGB osvjetljenje. Nadalje, radi se o ploči koja se temelji na nešto manje naprednom AMD-ovom čipsetu nove generacije, X870. U tom smislu, ploča je nešto sasvim novo, s obzirom na to da se prethodni model oznake "A" temeljio na čipsetu X670E visoke klase.

Jedinstven dizajn, uz neuobičajenu srebrno-sivu kombinaciju boja, ovu ploču čini vizualno vrlo dojmljivom
Jedinstven dizajn, uz neuobičajenu srebrno-sivu kombinaciju boja, ovu ploču čini vizualno vrlo dojmljivom

Osim iznimno atraktivnog izgleda, Asusova ploča donosi podršku za sve trenutačno dostupne AM5 procesore, s naglaskom na nedavno predstavljenu seriju Ryzen 9000, koja je podržana "iz kutije". U skladu s AMD-ovom vizijom X870/X870E ploča nove generacije, Asusova ploča bogato je opremljena i tehnološki napredna te donosi podršku za PCI Express 5.0, USB 4 i Wi-Fi 7.

Uobičajeno, kada govorimo o Asusovim pločama iz linije ROG, ROG Strix X870-A, Gaming WiFi opremljen je vrhunskim komponentama, te je, kad su u pitanju korišteni materijali i kvaliteta izvedbe, na vrlo visokoj razini. Još jednom moramo istaknuti niz zanimljivih vizualnih detalja na hladnjacima i drugim dijelovima ploče. Od srebrno-sive kombinacije boje zapravo jedino odudaraju DDR5 memorijski utori, koji su crni.

Poveći srebrni hladnjaci prekrivaju trofaznu regulaciju napajanja, koja se sastoji od ukupno 18 faza (virtualnih). Ploča, kad je o tome riječ, nudi vrlo kvalitetnu osnovu za overklokiranje. Kad je u pitanju memorijska podrška, Asus službeno navodi podršku za DDR5 memoriju brzine do 8.000 MHz. Međutim, već uobičajeno za AM5 platformu, brzina i performanse memorije dosta ovise o korištenom procesoru i broju popunjenih memorijskih utora.

Ploča je odlično opremljena, uz veliki broj USB priključaka i dva videoizlaza na stražnjem panelu
Ploča je odlično opremljena, uz veliki broj USB priključaka i dva videoizlaza na stražnjem panelu

Kao što je uobičajeno za matične ploče iz linije ROG, i ova je bogata zanimljivim detaljima. Tako, primjerice, iznad procesorskog utora imamo tri 4-pinska priključka za ventilatore i pumpu AIO vodenog hlađenja. Ploča ima velik broj priključaka za dodatne ventilatore, kao i tri ARGB priključka.

Na stražnjem panelu također nalazimo posebne tipke za Clear CMOS, odnosno reset BIOS-a, kao i za funkciju BIOS flashback. Na samoj ploči, s donje strane, nalazimo i jednu bijelu tipku, koja omogućuje uključivanje računala izvan kućišta. Od ostalih posebnosti, navedimo CPU OCUV jumper, odnosno preklopnik koji omogućuje odabir višeg radnog napona za potrebe overklokiranja.

Napredni hardver i bogata oprema

Donjim dijelom ploče dominiraju veliki hladnjak za čipset i hladnjaci za M.2 utore. Ploča posjeduje ukupno 4 M.2 utora za brze NVMe SSD-ove, od kojih dva podržavaju PCIe 5.0, a druga dva PCIe 4.0. Gornji PCIe 5.0 M.2 utor ispod samog procesorskog utora također posjeduje inovativno izveden hladnjak, koji ćete vrlo lako odvojiti, pritiskom na odgovarajući tipku sa strane. Zanimljivo je, međutim, to da ova ploča nema neki posebni mehanizam za vađenje grafičke kartice iz PCIe utora, koji smo vidjeli kod TUF i Prime X870 ploča, već ćete karticu lakše izvaditi jednostavnim naginjanjem prema gore u odnosu na utor.

Kod jednog M.2 utora možemo vidjeti inovativan mehanizam za odvajanje hladnjaka pritiskom na tipku sa strane
Kod jednog M.2 utora možemo vidjeti inovativan mehanizam za odvajanje hladnjaka pritiskom na tipku sa strane

Poput modela TUF Gaming X870 Plus WIFI, testirani ROG Strix X870-A Gaming WiFi ima jedan PCIe 5.0 utor za grafičku karticu i jedan dodatni PCIe 4.0 utor. S obzirom na ograničenje čipseta, nećete moći istodobno koristiti PCIe 4.0 utor i treći M.2 utor za SSD-ove.

ROG Strix X870-A Gaming WiFi izdvaja se još nešto malo boljom opremljenošću u odnosu X870 ploče iz Asusovih linija TUF i Prime. Na stražnjem panelu imamo 12 USB priključaka (uključujući USB 4 priključka), a tu nalazimo i HDMI te DisplayPort 1.4 videoizlaze. Istaknut ćemo i ukupno šest brzih USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s priključaka na stražnjem panelu, premda bismo tu voljeli vidjeti i barem jedan USB 3.2 Gen 2 20 Gb/s konektor.

Na ploči nalazimo manju tipku za uključivanje računala izvan kućišta
Na ploči nalazimo manju tipku za uključivanje računala izvan kućišta

Jedna od značajnih prednosti ove matične ploče je i napredni 7.1 zvučni podsustav SupremeFX, temeljen na Realtekovom čipu ALX4080. Dostupan je i optički (TOSLINK) izlaz za zvuk, koji misteriozno izostaje s inače vrhunski opremljenog modela iz linije ProArt. Ako vam je kvaliteta zvuka važna stavka pri odabiru matične ploče, onda je ovo svakako model na koji trebate obratiti pozornost.

Ploču smo testirali pomoću najnovijeg Ryzena 9 9900X, i možemo zaključiti kako omogućuje vrlo dobre performanse, uz zavidne mogućnosti optimizacije i overklokiranja. Treba ipak reći da se same performanse ne razlikuju previše od X870 iz Asusovih linija Prime i TUF Gaming.

Nije sve (samo) u izgledu

U odnosu na njih, Asus ROG Strix X870-A Gaming WiFi ima nešto veći broj naprednih opcija unutar BIOS-a, međutim u praksi je s novim procesorima pitanje koliko će vam one biti od koristi. Ručno overklokiranje kod AM5 procesora rijetko se isplati, osim u slučaju da ciljate na apsolutno najvišu moguću frekvenciju prilikom opterećenja svih jezgri. Svejedno, Asusova ploča nudi zaista pregršt mogućnosti za overklokiranje procesora i memorije, a donosi i podršku za neke napredne opcije, koje AMD uvodi s novom generacijom ploča, poput Curve Shapera. Dakako, tu su i Asusovi specijaliteti, poput Dynamic OC Switchera i AI Overclocka. S novim Ryzenima i dalje je najkorisnija opcija Curve Optimizer, koja omogućuje detaljno podešavanje krivulje radnog napona, a koja je s Curve Shaperom dobila još jedan dodatni alat za optimizaciju performansi.

Aplikacija Aura Sync omogućuje vam da uskladite efekte RGB osvjetljenja s drugim uređajima
Aplikacija Aura Sync omogućuje vam da uskladite efekte RGB osvjetljenja s drugim uređajima

Na kraju možemo zaključiti kako je ROG Strix X870-A Gaming WiFi zanimljivo osvježenje u svijetu AM5 ploča. Svojim izgledom svakako spada među najatraktivnije AM5 ploče, posebno ako želite ploču u svjetlijoj boji. Nadalje, opremljenost je doista vrhunska, a ploča ima i sve potrebno za overklokiranje i optimizaciju performansi, tako da ćete joj, kad je to u pitanju, teško pronaći ozbiljne nedostatke.

Ono što vidimo kao stanoviti problem jest korišteni X870 čipset, koji ipak ima svojevrsna ograničenja u odnosu na X870E. U tom smislu, primjerice, prošlogodišnji ROG Strix X670E-A ponudit će bolju funkcionalnost od ove osvježene varijante. Međutim, ako padnete na dizajn, što bi se lako moglo dogoditi, tada će vam svi ti drugi detalji zacijelo biti – nevažni.

Asus ROG Strix X870-A Gaming WiFi

  • Atraktivan dizajn
  • Podrška za sve AM5 procesore
  • Podrška za PCIe 5.0 za grafičke kartice i M.2 NVMe SSD-ove
  • Podrška za USB 4, Wi-Fi 7 i 2,5-gigabitni LAN
  • HDMI i DisplayPort videoizlazi
  • Veliki broj USB 3.2 Gen 2 priključaka na stražnjem panelu
  • Dovoljno snažna regulacija napajanja
  • Vrlo dobre mogućnosti za overklokiranje i optimizaciju performansi
  • Podrška za DDR5 memoriju brzine do 8.000 MHz (OC)
  • Napredan zvučni podsustav s digitalnim audioizlazom
  • Samo dva SATA3 priključka
  • Relativno ograničen broj PCIe 4.0 staza
  • Ograničenja glede istodobnog korištenja PCIe priključaka i SATA/M.2 utora
Mogućnosti 9
Performanse 9
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 397 eura Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS