Kaspersky se povukao iz SAD-a pa korisnicima na silu instalirao drugi antivirusni program
Nakon što je dospio na listu nepoželjnih entiteta u SAD-u, ruski pružatelj usluga kibernetičke sigurnosti napustio je to tržište, a dosadašnjim korisnicima na rastanku priredio iznenađenje
Ruska tvrtka za kibernetičku sigurnost i antivirusnu zaštitu, Kaspersky Lab, najavila je bila u srpnju ove godine gašenje svojih poslovnih operacija u Sjedinjenim Američkim Državama. Rezultat je to odluke američkih vlasti, koje su ih stavile na listu nepoćudnih entiteta povezanih s Rusijom. Kaspersky tako više neće smjeti prodavati svoj softver u SAD-u, pa čak niti pružati usluge ažuriranja za licence koje su ranije prodane. Zabrana distribucije nadogradnji stupa će na snagu 29. rujna, a kako se taj rok bliži, kompanija je postojećim korisnicima priredila i jedno neobično iznenađenje.
Instalacija bez pitanja
Protekloga tjedna, naime, započeli su s aktivnom deinstalacijom postojećih verzija svojeg antivirusnog softvera s korisničkih računala, a osim uklanjanja svojeg softvera klijentima su, ne obavijestivši ih o tome, instalirali novo antivirusno rješenje UltraAV. Nakon zabrane ovoga ljeta, kompanija je obavještavala korisnike o tome da će im nuditi nastavak antivirusne zaštite u suradnji s kompanijom Pango Group i njihovim UltraAV-om, ali nikome nije javljeno da će se deinstalacija jednog i instalacija drugog softvera odviti "preko noći" i bez ikakve obavijesti.
Neki korisnici pomislili su da su hakirani, vidjevši na svojim računalima nepoznat antivirus. Drugi su pak pokušali deinstalirati novi UltraAV, da bi im se on nakon ponovnog pokretanja računala – instalirao ponovno, javlja Bleeping Computer. Trećima je, pak, instaliran i UltraVPN, a to su oni koji su ranije koristili sada zabranjeni Kaspersky VPN.
O svemu se Kaspersky oglasio tek jednom porukom na forumu za podršku korisnicima, u kojoj kažu da je riječ o usporedivom rješenju te da će prelazak s jednog na drugo proteći glatko. No, da će biti baš tako glatko i bez znanja korisnika – malo tko je očekivao.
Pristašama američke zabrane ovaj će potez dati za pravo. Naime, izvorno je objašnjenje zabrane, objavljeno u lipnju, navodilo da "softveri kompanije Kaspersky na računalima imaju visoke privilegije, što im može omogućiti krađu osjetljivih podataka, instalaciju zloćudnih programa ili uskraćivanje kritičnih zakrpi". Te visoke privilegije, očito, odlučili su sada i iskoristiti pa za oproštaj od američkog tržišta još jednom iznenadili mnoge.