Osnivačica Theranosa je u zatvoru, a njezin partner prikuplja novac za sličan startup
Billy Evans, dugogodišnji partner Elizabeth Holmes, osuđene prevarantice iz Silicijske doline, pokrenuo je novi poslovni pothvat i već prikupio kapital za razvoj "revolucionarne medicinske dijagnostike"

Theranos, američki startup koji je 2003. godine osnovala tada 19-godišnja Elizabeth Holmes, do današnjih je dana postao sinonim za prevaru i neispunjena obećanja. Ukratko, za one koji možda nisu detaljno upoznati s pričom, Holmesova je tvrdila da njezina kompanija ima revolucionarnu tehnologiju za medicinsku dijagnostiku, koja praktički iz jedne kapi krvi može napraviti kompletne pretrage, otkriti stotine stanja i bolesti, sve vrlo brzo i pouzdano pomoću malenog prijenosnog dijagnostičkog uređaja.
Iako taj uređaj i njegove rezultate nikad nitko nije bio vidio, Theranos je uspio prikupiti više od 700 milijuna dolara investicija i na vrhuncu je popularnosti imao valuaciju od devet milijardi dolara. Kroz nekoliko se godina razotkrilo da tehnologija nikad nije postojala, odnosno da je sve bila velika laž i prevara, zbog čega osnivačica danas izdržava zatvorsku kaznu u trajanju od 11 godina i tri mjeseca, s koje bi trebala izaći najranije 2032. godine.
Fool me once…
U međuvremenu njezin životni partner i otac dvoje zajedničke djece, Billy Evans, ne gubi vrijeme. Ovoga tjedna doznalo se da je osnovao vlastiti startup i da pokušava prikupiti investicije za projekt – "revolucionarne medicinske dijagnostike", alata koji će "promijeniti pristup zdravstvenim testovima". Kompanija se naziva Haemanthus (simbolično, riječ je vrsti afričkog cvijeta, u prijevodu "krvavi cvijet"), a navodno je već uspješno privukla nekoliko milijuna dolara kapitala.
No, ako ste zabrinuti za istinitost tih tvrdnji i priča vam zvuči poznato, ništa ne brinite – ovog puta priča je značajno drugačija i sigurno istinita, jer se za dijagnostiku koriste "alati umjetne inteligencije". Ako ćemo se šaliti. Evans kaže da Haemanthusova tehnologija koristi svjetlosne, laserske i AI senzore, Ramanovu spektroskopiju i ostale prokušane tehnike kako bi iz uzoraka sline, urina, znoja ili (vidi čuda) krvi mogli dijagnosticirati širok spektar bolesti.
"Optimizacija ljudskog zdravlja" krajnji je cilj kompanije, koja je čak objavila i render niske rezolucije onoga što bi trebao biti njihov dijagnostički uređaj. U materijalima koji su dostupni tek ranim ulagačima ovaj se uređaj ne opisuje u detalje niti se spominje povezanost nove kompanije s Theranosom i njezinom osnivačicom. Neki ipak pišu o tome da je Holmesova iz zatvora neslužbeni savjetnik Evansu. Krajnji je cilj Haemanthusa, kažu, prikupiti 50 milijuna dolara, a već imaju desetak zaposlenika koji rade na "revolucionarnoj" tehnologiji.