ESA izradila funkcionalne Lego kockice od svemirske prašine

Da bi pokazali izvedivost izgradnje neke buduće ljudske nastambe na Mjesecu ili planetima izvan Zemlje, u Europskoj svemirskoj agenciji izradili su kockice, načinjene od prašine meteorita, inspirirane Legom

Sandro Vrbanus nedjelja, 30. lipnja 2024. u 07:53

Žele li ljudi jednog dana imati svoje trajne kolonije na Mjesecu ili Marsu, morat će razviti metode, tehnike i materijale za izgradnju nastambi, ali samo korištenjem tamo dostupnih sirovina. Naime, nema smisla materijal sa Zemlje slati na Mjesec, primjerice, da bi se tamo njime gradilo, kad Mjesec ionako ima dovoljnu zalihu stijena i regolita. Izazov je u tome kako za gradnju iskoristiti takve nekonvencionalne materijale.

Jedna mogućnost razvoja građevinske tehnologije izvan Zemlje posudit će ideje od kompanije Lego i njihovih poznatih kockica. Građevni materijal mogao bi biti regolit, a univerzalne kockice načinjene od njega slagale bi se u veće strukture. Tu ideju u djelo počinju provoditi u Europskoj svemirskoj agenciji, pa su izradili prve "lego kockice" od svemirske prašine.

Učenje kroz igru

Na Zemlji baš i nema previše zaliha Mjesečevog regolita, pa je za njihovu izradu korišten izmrvljeni 4,5 milijarde godina star meteorit. Tako dobiven prah poslužio je kao baza materijala, koji je potom 3D ispisan u prepoznatljivi oblik Legovih kockica. "Znanstvenici uče kroz igru", kažu iz ESA-e, jer će im ovaj projekt dati mnoge odgovore o izvedivosti gradnje, omogućiti testiranje raznih ideja i pokazati koje su granice takvog materijala.

Iz Lega kažu da su dobivene kockice vrlo blizu po funkciji onim pravima, plastičnima. Imaju čak i dobru sposobnost spajanja, odnosno međusobnog "klikanja", pa se njima mogu stvarati veće strukture. ESA-i to omogućava testirati razne tehnike gradnje na Zemlji, korištenjem svemirskog materijala.

"Nitko nikada nije izgradio strukturu na Mjesecu, tako da moramo razraditi ne samo kako ćemo ih izgraditi, već i od čega ćemo ih izgraditi, budući da sa sobom ne možemo ponijeti nikakve materijale", kaže Aidan Cowley, ESA-in znanstvenik te dodaje: "Moj tim i ja volimo kreativnu gradnju i imali smo ideju istražiti može li se svemirska prašina oblikovati u kocku sličnu Lego kocki, kako bismo mogli testirati različite tehnike gradnje. Rezultat je nevjerojatan, i dok cigle izgledaju malo grublje nego inače, važno je da snaga spoja i dalje radi, što nam omogućuje da se igramo i testiramo naše dizajne."

Kako bi i javnosti pokazali potencijal ovakve modularne gradnje na Mjesecu i drugdje, Lego i ESA će izložiti niz svojih svemirskih kockica u 15 Legovih istaknutih dućana diljem svijeta u narednim mjesecima. Nadaju se da će to pomoći inspirirati nove mlade generacije na istraživanje svemira i, jednog dana, izgradnju Mjesečevih nastambi.