Olimpijske igre u Parizu u znaku umjetne inteligencije
Od personalizirane opreme i ishrane, preko kontrole profila na društvenim mrežama do nadzora gomile, ovoljetne Igre u Parizu bit će tehnološki najnapredniji sportski događaj u povijesti
Olimpijske igre puno su više od sportskog spektakla, one su i globalna platforma za najnovije tehnologije. U travnju je Međunarodni olimpijski odbor (MOK) predstavio svoju Olimpijsku agendu za umjetnu inteligenciju koja bi trebala poboljšati izvedbu sportaša, ojačati javnu sigurnost i sportašima pružiti zaštitu od online zlostavljanja.
Nova alkemija
Nike je tako uoči Igara predstavio novu liniju sportske obuće iz projekta Athlete Imagined Revolution (AIR). Zahvaljujući integraciji AI s drugim tehnologijama poput virtualne stvarnosti i 3D ispisa, "nova alkemija", kako su je nazvali, drastično ubrzava proces izrade prototipova koji se temelje na preferencijama konkretnih sportaša, unesenim u modele umjetne inteligencije za generiranje stotina dizajna.
Njihova sprinterica sad ima ravniji profil okrenut prema tlu za veću stabilnost tijekom trčanja, a nova kopačka Air Zoom ima sloj od 4 mm koji pomaže igračima da se zaustave i ubrzaju na mekom tlu. Testovi novih košarkaških tenisica pokazali su pak da igrači troše manje kisika nego s prethodnim modelom, što bi pak trebalo smanjiti umor igrača.
Nadzor prehrane
Pravilna prehrana neophodna je ako elitni sportaši žele ostvariti svoj potencijal, izbjeći ozljede i, naravno, pritom ne kršeći antidopinška pravila nesvjesnim unosom zabranjenih tvari u dodatku prehrani, hrani ili kozmetičkom proizvodu. Ishranu kanadskih olimpijaca nadzire tako ZoneIn, aplikacija za prehranu pokretana umjetnom inteligencijom.
Aplikacija analizira sportaševe prehrambene potrebe i potrebe za hidratacijom i pruža automatizirane personalizirane planove koji podržavaju jedinstvene tjelesne potrebe sportaša i rasporede treninga. Planovi se razlikuju ovisno o biometrijskim podacima sportaša, njihovoj izvedbi i ciljevima treninga te o tome trenira li sportaš redovito, nasumično, niskim ili visokim intenzitetom i u koje doba dana.
Online zlostavljanje
Posljednjih godina među žrtvama online zlostavljanja sve je više sportašica. Kako bi ih zaštitili, MOO i AI tvrtka Signify implementirali su sustav za otkrivanje prijetnji i zaštite od online zlostavljanja. Za vrijeme trajanja Igara AI će pregledavati javne medijske račune svakog sudionika koji se prijavi i istaknuti potencijalne prijetnje. Ljudski moderatori utvrđuju stvarnu prijetnju i od platformami traže da uklone uvredljivi sadržaj, prije no što ga sportaš vidi.
“AI može provjeriti daleko veću količinu postova nego ljudski moderatori i identificirati potencijalnu prijetnju”, kažu organizatori, pozivajući se na podatke s posljednjeg Svjetskog prvenstva u atletici. Uz pomoć programa Threat Matrix tvrtke Signify tada je analiziran 157.061 tweet i 292.148 komentara na Instagramu. Pokazalo se da je ciljano zlostavljano 47 od 1344 praćena sportaša, a 90% otkrivenih zloupotreba bilo je na X-u (bivšem Twitteru); 35% identificiranog zlostavljanja bilo je rasističke prirode, a 16% seksističko.
Nadzor dronova
Procjenjuje se da u Francuskoj ima oko tri milijuna dronova, većinom u privatnom vlasništvu. Francuska policija opremljena je oružjem koje može ometati Wi-Fi ili GPS signale između drona i daljinskog upravljača. Zračna luka Charles De Gaulle predstavila je i nove skenere za prtljagu koji snimaju 3D slike, poput bolničkih CT skenera.
Testiranja su razotkrila nedostatke u francuskom štitu protiv dronova zvanom Parade. Naime, zgrade, drveće i spomenici mogu zaštititi dron od otkrivanja pa su francuske zračne snage kao alternativu kupile i nekoliko Bassalt sustava protiv dronova.
Kontrola mase
Francuska vlada donijela je i sporni zakon kojim se omogućuje korištenje AI nadzornih sustava za traženje potencijalnih prijetnji u javnim prostorima. Algoritmi će u realnom vremenu analizirati snimke s postojećeg videonadzora. Otkriju li nešto sumnjivo, šalju upozorenja nadležnim tijelima koja odlučuju je li prijetnja stvarna i treba li djelovati.
Novi softver testiran je na koncertu Depeche Mode na Stade de Franceu, navodno uspješno. Skupine za građanske slobode i oporba kritizirale su AI nadzor i strahuju da bi mjere mogle postati trajne, dok vlada inzistira na tome da sustav neće koristiti kontroverznu tehnologiju prepoznavanja lica, ni sad ni u vremenima nakon Igara.