Tek postavljeni seizmički senzor s optičkim vlaknom već "uhvatio" prvi značajan potres u Dalmaciji

Novi instrument za detekciju seizmičkih valova aktiviran je prošloga četvrtka u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a već ovog utorka zabilježio je potres iz NP Paklenica lokalne magnitude 4,8 po Richteru

Sandro Vrbanus srijeda, 12. veljače 2025. u 15:43

Ovoga utorka, 11. veljače u 18:43 sati, Dalmaciju je pogodio je potres lokalne magnitude ML = 4,8 s epicentrom u NP Paklenica, nedaleko Planinarskog skloništa Ivine vodice. Bio je to potres umjerene jakosti s epicentrom u rijetko naseljenom području koji se najjače osjetio ličkom području i širem zadarskom području, ali i dalje u Hrvatskom primorju, Dalmaciji i dijelu Bosne i Hercegovine, objavila je Seizmološka služba Geofizičkog odsjeka zagrebačkog PMF-a. Uzimajući u obzir magnitudu potresa i geološku građu epicentralnog područja, u tom se području ne očekuje više od lagane štete i to na najranjivijim zgradama, što je u praksi i potvrđeno.

Hrvatska mreža seizmografa, koju čine stalne i privremene seizmološke postaje zabilježila je ovaj potres, pa su naknadno objavljeni detaljni seizmogrami s postaja diljem zemlje. PMF je objavio i detaljnu analizu ovotjednog potresa, ali i lokacije te povijesnih podataka o potresima u blizini, kojima je zajednički rasjed prisutan na tom području.

Nova DAS tehnologija

Međutim, ovaj potres bio je i prvi značajniji takav događaj zabilježen potpuno novim sustavom DAS (distribuirana akustička senzorska jedinica, engl. Distributed Acoustic Sensing Unit), nabavljenim i puštenim u rad prošloga tjedna, 6. veljače.

Riječ je o najnovijoj metodi bilježenja gibanja tla, koja je prvi put sada uspostavljena u Hrvatskoj, ali i široj okolici. Taj događaj predstavlja pravu malu revoluciju u seizmološkim istraživanjima posljednjih pet godina, kažu s PMF-a. Uređaj je priključen na optički kabel u Konavlima dug 17 km, koji je za istraživanje ustupio Hrvatski Telekom. Nastavak je istraživanja šireg dubrovačkog područja započetog u projektu DuFAULT koji je financirala Hrvatska zaklada za znanost.

Trasa optičke niti za detekciju potresa
Trasa optičke niti za detekciju potresa

Uređaj je postavljen na trasi svjetlovoda od Gruda do Vitaljine, a koristi lasersku zraku koju šalje u optičko vlakno te mjeri vrijeme potrebno zraci odbijenoj od nečistoće u vlaknu da se vrati nazad u uređaj. U postavljenom načinu rada, instrument bilježi povratni signal frekvencijom uzorkovanja od 1000 Hz te razmakom "postaja" svakih 10 m – što čini iznimno gustu linijsku "mrežu seizmografa".

Optika kao mreža senzora

Tehnologija distribuiranoga akustičkog mjerenja (DAS) brzo je prihvaćena u mnogim geofizičkim primjenama. DAS senzori pretvaraju telekomunikacijske ili novopostavljene optičke kabele u nizove senzora koji mjere naprezanje ili promjenu naprezanja i mogu se koristiti za praćenje seizmičkih signala (npr. potresi, eksplozije, praćenje prometa, klizišta, odroni i sl.), kao i niskofrekventnih mehanički i termički induciranih naprezanja. Također, nedavni značajan napredak u tehnici analize DAS podataka odrazio se na primjeni sustava ranog upozorenja na potrese ili tsunamije, s podacima prikupljenim iz optičkih kabela postavljenih na kopnu ili dnu mora.

DAS uređaj tvrtke Sintela
DAS uređaj tvrtke Sintela

"DAS tehnologija omogućuje korištenje optičkih kablova kao mreže senzora za detekciju seizmičkih valova, pretvarajući ih u vrlo gusto raspoređene seizmometre bez potrebe za dodatnim elementima. Princip rada temelji se na slanju niza laserskih impulsa kroz optičko vlakno te bilježenju vremena povratka prirodno raspršenog signala. Ova metoda omogućuje kontinuirana mjerenja u stvarnom vremenu duž cijele duljine optičke niti, čak i na udaljenostima većim od 50 kilometara. Na temelju prvih zapisa potresa zabilježenih ovom metodom, jasno je da DAS tehnologija ima ogroman potencijal ne samo u geofizici i seizmologiji, već i u širokom spektru drugih primjena", kaže profesor Josip Stipčević s PMF-a.

Postavljanjem ovog sustava napravljen je važan korak prema unapređenju seizmičkog monitoringa u regiji. Na donjoj slici prikazan je nailazak Pn- i Sn-valova (onih koji su putovali duž Mohorovičićevog diskontinuiteta i vratili se nazad prema površini) nastalih uslijed potresa 11. veljače. Potres se dogodio oko 300 km prema sjeverozapadu od senzora, prikazan je kao horizontalne crte, a uspoređene su s klasičnim seizmogramom potresa na postaji Stravča nedaleko korištenog optičkog vlakna. Kose linije prikazuju gibanje tla uzrokovano automobilima koji prolaze nedaleko optičkog kabla.

Prikaz zapisa gibanja tla zabilježenog uređajem DAS prilikom potresa 11.2. 📷 PMF
Prikaz zapisa gibanja tla zabilježenog uređajem DAS prilikom potresa 11.2. PMF