Američke oružane snage usvajaju komercijalne satelitske sustave za svoje potrebe
Američka mornarica započinje novo poglavlje u svojem komunikacijskom sustavu i uvodi komercijalne satelitske konstelacije, posebice Starlink tvrtke SpaceX, za pružanje brzog pristupa Internetu svojim mornarima na ratnim brodovima
Program Sailor Edge Afloat and Ashore (SEA2) označava još jednu prekretnicu u načinu na koji američka vojska koristi satelitske mreže i napušta zastarjele sustave u korist naprednih komercijalnih rješenja. Mornarica se sada pridružuje kopnenim snagama koje od ranije koriste komercijalni sustav Starlink ali u posebnim, ograničenim operacijama. Mornarica, ipak proširuje servis i njime oprema sve najveće brodove.
Starlink za privatnu komunikaciju
Starlink će biti prvenstveno namijenjen privatnoj komunikaciji mornara na brodovima. Omogućit će mornarima lakšu komunikaciju s obiteljima, pristup zabavnim sadržajima i obavljanje privatnih online poslova tijekom plovidbe. SEA2 ima potencijalne koristi i za neke svakodnevne operacije, kao što su administracija i upravljanje osobljem.
Središnji dio ovog programa je Satellite Terminal (transportable) Non-Geostationary (STtNG) sustav, koji koristi Starlink i druge komercijalne satelitske mreže. Ovaj sustav omogućuje prosječne brzine veze od 30 do 50 megabita u sekundi, s mogućnošću povećanja do 1 gigabita u sekundi dodatnim Starlink antenama. Također pruža siguran pristup satelitima u niskoj orbiti za taktičke potrebe. U usporedbi s prethodnom satelitskom infrastrukturom Ministarstva obrane, ovo predstavlja napredak u brzini i pouzdanosti internetske veze za mornare.
Proširenja sustava na oko 200 plovila
Starlink tehnologija u pomorskim operacijama već je implementirana. USS Gerald R. Ford postao je prvi brod opremljen SEA2 sustavom u veljači 2023. godine, a ubrzo ga je slijedio USS Abraham Lincoln. Do travnja 2023. dva su raspoređena plovila već procjenjivala ovu tehnologiju. Ministarstvo obrane ima ambiciozne planove za budućnost, s ciljem proširenja sustava na oko 200 plovila.
Zaokret prema komercijalnoj satelitskoj tehnologiji
Usvajanje Starlink tehnologije u mornarici dio je šireg trenda unutar američkih oružanih snaga. Primjerice, Space Force SAD-a potpisale su ugovor vrijedan 70 milijuna dolara sa SpaceX-om za Starshield usluge. Američka kopnena vojska trenutno se i dalje oslanja na Starlink, no prema izvješću Defense Newsa, aktivno istražuje nove komercijalne satelitske konstelacije koje bi mogla koristiti za napredne funkcije zapovijedanja i nadzora. Paralelno s tim, prema izvješću Reutersa s početka ove godine, SpaceX intenzivno radi na izgradnji mreže koja će se sastojati od "stotina" specijaliziranih Starshield satelita za potrebe Nacionalnog ureda za izviđanje (National Reconnaissance Office).
Zanimljiv je ovaj zaokret prema komercijalnoj satelitskoj tehnologiji jer priznaje da su komercijalni sustavi superiorniji u mogućnostima i pokrivenosti u usporedbi s tradicionalnim sustavima u vlasništvu američkih ministarstava. Povijesno gledano, američka vojska je oduvijek ovisila o komercijalnim rješenjima i kompanijama, kolokvijalno nazvanim "beltway bandits" (banditi s Washingtonske obilaznice). Ovaj pomalo sarkastičan naziv potječe od percepcije da te tvrtke "pljačkaju" državu visokim cijenama svojih usluga i proizvoda. Međutim, prepuštanje satelitske komunikacije kompanijama poput Starlinka predstavlja novu razinu suradnje između vojnog sektora i privatnih tehnoloških tvrtki.
A što ako...
Unatoč brojnim prednostima, usvajanje komercijalnih satelitskih sustava poput Starlinka donosi i određene opasnosti. Izvještaji o kibernetičkim napadima na Starlink sustave u Ukrajini naglašavaju potencijalne sigurnosne ranjivosti. Također postoje zabrinutosti vezane uz oslanjanje na sustave u privatnom vlasništvu za kritične vojne operacije, posebno s obzirom na kontroverzne odluke Elona Muska o korištenju Starlinka u konfliktnim zonama.