Deepfake audio za lažno predstavljanje vladinih dužnosnika

Još malo zabavnih vijesti iz područja tehnologije i Amerike – u jeku je kampanja varalica koje koriste deepfake audio generiran lažno predstavljanje vladinih dužnosnika s ciljem navođenja na klikanje poveznica s malwareom

Drago Galić petak, 16. svibnja 2025. u 17:05

FBI je izdao upozorenje američkim građanima da se „od travnja 2025. zlonamjerni akteri lažno se predstavljaju kao visoki američki dužnosnici i ciljaju pojedince, od kojih su mnogi trenutni ili bivši visoki američki dužnosnici i njihovi kontakti“. FBI naglašava da se autentičnost poruka koje navodno dolaze od visokih dužnosnika ne smije uzimati zdravo za gotovo.

Kreatori kampanje šalju glasovne poruke generirane umjetnom inteligencijom zajedno s tekstualnim porukama kako bi uspostavili odnos prije dobivanja pristupa osobnim računima. Deepfake tehnologija koristi umjetnu inteligenciju za oponašanje glasa i govornih karakteristika određene osobe.

Jedan od načina dobivanja pristupa uređajima meta je da napadač zatraži nastavak razgovora na zasebnoj platformi, a zatim uvjeri metu da klikne na zlonamjernu poveznicu pod izgovorom da će to omogućiti alternativnu platformu.

Ovo upozorenje dolazi usred porasta izvješća o deepfake sadržajima korištenim u prijevarama. Prošle godine, LastPass je bio meta sofisticirane phishing kampanje koja je koristila kombinaciju e-pošte, tekstualnih poruka i glasovnih poziva. Jedan dio kampanje uključivao je ciljanje zaposlenika LastPassa deepfake audio pozivom koji je oponašao izvršnog direktora tvrtke.

U zasebnom incidentu, kampanja automatiziranih poziva koja je poticala demokrate u New Hampshireu da ne izađu na izbore koristila je deepfake glas tadašnjeg predsjednika Joea Bidena. Demokratski savjetnik kasnije je optužen u vezi s tim pozivima. Telekomunikacijska tvrtka koja je prenijela lažirane pozive pristala je platiti kaznu od 1 milijun dolara.

Ukratko, ako vas nazovu Biden ili Trump, i kažu vam da kliknete na link da se k'o ljudi ispričate na WhatsAppu – možda je bolje ne.