OpenAI tuži Open AI ili priča o borbi za pretvaranje ideja u stvarnost
U srcu Silicijske doline odvija se zanimljiva priča o Davidu i Golijatu, suprotstavljajući nepoznatog vizionara jednom od najmoćnijih igrača u svijetu tehnologije. Skraćena verzija priče: od ideje o 100 milijuna dolara do tužbe od 100 stranica
![📷 Wikipedia, Freepik, Bug.hr](/img/openai-tuzi-open-ai-ili-prica-o-borbi-za-pretvaranje-ideja-u-stvarnost_1rx1Ig.png)
Ova saga započinje gotovo kao šala: OpenAI tuži Open AI. No, detaljni Bloombergov članak zagrebao je ispod površine, otkrivši složenu pripovijest o inovaciji, ambiciji i borbi za priznanje u nemilosrdnom svijetu biznisa umjetne inteligencije.
Guy Ravine vs. OpenAI
Glavni lik Bloombergove priče, Guy Ravine, pojavljuje se kao neočekivani izazivač giganta OpenAI. Godine 2015. Ravine, samouki programer s vizijom, registrirao je domenu open.ai za 2.500 dolara. Nekoliko mjeseci kasnije, kada su Sam Altman i Greg Brockman najavili svoj pothvat, Ravine je brzo podnio zahtjev za zaštitni znak "Open AI" (s razmakom).
Ravineova priča seže u 2009. godinu, kada je prisustvovao prezentaciji o dubokom učenju na MIT-u. Inspiriran tim iskustvom, osmislio je "Wikineering", otvorenu platformu za suradnju u inženjerstvu i umjetnoj inteligenciji. Ta se ideja razvila u ono što će kasnije nazvati Open AI, koncept za koji tvrdi da ga je predstavio eliti Silicijske doline mnogo prije nego što su Altman i Brockman stupili na scenu.
Ambiciozan cilj: prikupiti 100 milijuna dolara
Članak živopisno oslikava Ravineove napore da oživi svoju viziju. Obilazio je Dolinu, sastajući se s uglednicima poput Larryja Pagea iz Googlea, Yanna LeCuna iz Mete i Toma Grubera iz Applea. Njegov je cilj bio ambiciozan: prikupiti 100 milijuna dolara za projekt umjetne opće inteligencije otvorenog koda koji bi se natjecao s tehnološkim divovima ne novcem, već ideologijom.
"Pomislio sam: 'U redu, opasno je da će se tolika koncentracija moći naći u rukama jedne korporacije'," objašnjava Ravine, ističući svoju zabrinutost zbog konsolidacije moći AI-ja u korporativnim rukama.
Protutužba od 100 stranica
Priča dobiva neočekivani obrat kada OpenAI 2022. godine podiže tužbu protiv Ravinea. Tehnološki div ga prikazuje kao osobu koja spekulira domenama i potencijalnog prevaranta. No, Ravine uzvraća protutužbom od 100 stranica, tvrdeći da su Altman i Brockman "ukrali njihov 'recept' od njega".
Kako se pravna bitka razvija, ima i onih koji podržavaju Ravineove tvrdnje, uključujući Grubera, koji tvrdi: "On je od početka bio ozbiljan AI tip. Imam e-mailove o tome: apsolutno sam siguran da mi je predstavljao Open AI najmanje šest mjeseci prije nego što se pojavio Altman."
Pristojno omalovažavanje autsajdera
Reporter nas vodi u Ravineov skromni dom u Sunnyvaleu, gdje on dijeli svoju priču s mješavinom nevjerice i odlučnosti. "Apsurdnost ovoga ne mogu ni opisati," kaže on, a njegov izraelski naglasak podsjeća na njegov status autsajdera u Dolini.
Saznajemo o Ravineovim neumornim naporima da osigura financiranje i podršku. Tražio je veze s industrijskim liderima, od Patricka Collisona iz Stripea do Andrewa Nga iz Baidua. Iako su mnogi izrazili pristojno zanimanje, konkretne obveze pokazale su se neuhvatljivima. Članak napominje: "Ravine se borio i kao i većina ljudi koji u Dolini traže novac, vrtio se i okretao dok se probijao kroz pristojno omalovažavanje."
Više od spora oko imena
Predstavljena je u članku i perspektiva Altmanove organizacije OpenAI-ja: "Poduzeli smo pravne mjere kako bismo zaustavili namjerno korištenje OpenAI-ja koje zbunjuje i dovodi u zabludu naše korisnike," izjavio je glasnogovornik tvrtke, dodajući: "On također tvrdi da je izumio razne uspješne tehnološke tvrtke u prošlosti."
Kako se priča razvija, postaje jasno da je ovo više od jednostavnog spora oko imena. To je priča o borbi za pretvaranje ideja u stvarnost, o tome tko oblikuje budućnost AI-ja i o često nejasnoj granici između inspiracije i investicije u Silicijskoj dolini.