Suradnjom NASA-e i Microsofta nastao Earth Copilot, sustav za lakši pristup podacima o planetu

NASA trenutačno "leži" na oko 100 petabajta podataka o našem planetu, čije je korištenje i pretraživanje vrlo izazovno. Projekt AI kopilota stoga će omogućiti demokratizaciju pristupa i lakše istraživanje

Sandro Vrbanus subota, 16. studenog 2024. u 19:10

NASA-ini sateliti već desetljećima se nalaze u orbiti oko Zemlje, snimaju je i prikupljaju ogromne količine podataka. Trenutačno se količina podataka procjenjuje na oko 100 petabajta, a u budućnosti će sigurno nastaviti ubrzano rasti. Već sada je pretraživanje tih podataka i njihovo korištenje popriličan izazov pa je rezervirano samo za znanstvenike i one koji imaju određenu razinu tehničkih znanja za snalaženje u njima. Međutim, sustavi umjetne inteligencije stvoreni su pravo da olakšaju takve procese.

Kopilot za Zemlju

Iz NASA-e su stoga za partnera odabrali Microsoft te u suradnji s njima izradili sustav Earth Copilot, prilagođeni sustav umjetne inteligencije zasnovan na usluzi u oblaku Azure OpenAI, s ciljem fundamentalne promjene načina na koji se pristupa kompleksnim geoprostornim podacima o našem planetu.

Cilj projekta bio je stvoriti sučelje koje je orijentirano ka korisniku i snižava tehničke barijere za pristup podacima, demokratizira ih i omogućava širokom krugu istraživača, znanstvenika, edukatora, zakonodavaca te općenito zainteresiranoj javnosti. Taj ogroman resurs u obliku već prikupljenih podataka, smatraju, ima potencijal za nova otkrića, može poslužiti za informirano donošenje odluka, podržavati industriju poljoprivrede, urbanizam, odgovore na katastrofe ili poslužiti za proučavanje učinaka klimatskih promjena i ostalih procesa na Zemlji.

Microsoft je bio zadužen za integraciju podataka i njihovo objedinjavanje na istoj platformi, na kojoj se sada do odgovora može doći postavljanjem pitanja prirodnim jezikom. Osim lakog pretraživanja, tu su i funkcije interakcije s podacima, izrade naprednih analiza te dijeljenje pronalazaka s ostalima. Sve to dostupno je zasad samo registriranim korisnicima (istraživačima i znanstvenicima) koji testiraju njegove mogućnosti. Nakon toga potrebne će se izmjene odraditi, sugestije prihvatiti pa će u budućnosti platforma biti nadograđena i vjerojatno otvorena širem krugu korisnika.