Umjetna inteligencija raspoznaje vrste osobnosti prateći pokrete očiju

Međunarodni je tim znanstvenika iz Australije i Njemačke razvio sustav strojnog učenja koji je u stanju povezati pokrete očiju s osobnošću promatranog čovjeka

Sandro Vrbanus utorak, 31. srpnja 2018. u 06:00

U očima se ogleda duša čovjeka – odavno to znaju pjesnici, a sada se čini kako su isto naučila i računala. Skupina je znanstvenika iz Australije i Njemačke, naime, razvila sustav umjetne inteligencije koji se oslanja na strojno učenje i sustav koji prati pokrete ljudskih očiju. Iz tih pokreta sustav je "naučio" prepoznavati osobnost ljudi, jer se kroz pokrete očiju može vidjeti koliko je pojedinac društven, savjestan, znatiželjan, i slično.

Od pet velikih općeprihvaćenih dimenzija osobnosti (otvorenost, savjesnost, emocionalna stabilnost, ugodnost i ekstrovertiranost) ovaj je sustav u stanju prepoznati četiri (sve osim otvorenosti novih iskustvima).

Istraživanje je provedeno na 42 ispitanika čiji su pokreti očiju praćeni dok su obavljali svoje svakodnevne zadatke na sveučilištu, a osobnosti su im dodatno ispitane opsežnim upitnicima. Ovo je prvi puta da je su na ovaj način povezani fizički pokreti očiju kod pojedinaca s njihovim osobnim karakteristikama, a znanstvenici smatraju da bi daljnji razvoj ovog područja mogao dovesti do raznih novih otkrića u području "socijalizacije" robota i prepoznavanja ljudskih emocija.

Sve to omogućilo bi bolju interakciju ljudi i robota, a strojevi bi korištenjem nekih od ovih saznanja mogli postati više osobni, svjesni okoline i društva, a samim time i prirodniji te ljudima kao "društvo" ugodniji.