Kontroliranom eksplozijom srušena najstarija njemačka nuklearna elektrana
Nuklearna elektrana Grafenrheinfeld ugašena je kao i ostale, a ovoga petka u večernjim je satima srušen njezin najprepoznatljiviji dio, dva 143-metarska rashladna tornja
Njemačka se, u prilično kontroverznom potezu, odrekla svojih nuklearnih elektrana i polako ih uništava. Jedna od njih, nekadašnja elektrana Grafenrheinfeld u Bavarskoj, ovog je petka i srušena kontroliranom eksplozijom, tj. uništeni su njezine najveće strukture – dva rashladna tornja visine 143 metra. Mnogi će reći da je šteta što se relativno čista tehnologija proizvodnje napušta i na ovaj način uništava, a tako je mislio i jedan aktivist, koji je pokušao spriječiti rušenje elektrane.
Nije prošlo bez incidenta
Eksplozija na tornjevima bila je zakazana, naime, za 17:30 sati, no nešto prije toga uočena je osoba kako se penje po jednom stupu u zoni eksplozije te da se vezala lancima za njega na visini od desetak metara. Zbog toga je plan rušenja nakratko zaustavljen, pa je po prosvjednika poslan poseban tim. Oni su ga skinuli s opasnog položaja i predali policiji, a ispostavilo se da je bila riječ o pronuklearnom aktivistu. Eksplozije su odgođene na 20 sati, ali su tada obavljene prema planu.
Sve je, dakako, zabilježeno i kamerama pa je tako nastao i video zapis kolapsa dvaju tornjeva – kao posljednji pozdrav bavarskoj nuklearnoj centrali, pokrenutoj 1982. godine i najstarijoj njemačkoj elektrani tog tipa.
Elektrana Grafenrheinfeld izgrađena je u razdoblju od 1975. do 1981. godine, koštala je tadašnjih 2,5 milijardi njemačkih maraka, a imala je nazivni kapacitet od 1.345 MW. Zasnovana je na PWR tehnologiji Siemensovih reaktora s vodom pod tlakom, bilježila je godišnju proizvodnju struje od 9.425 GWh i radila je do lipnja 2015. godine.
Od ovoga tjedna, na mjestu najstarije se njemačke nuklearne centrale nalazi oko 55 tisuća tona uništenog armiranog betona, metala i ostalih otpadnih materijala. Kako bi se uništili tornjevi, mase oko 34 tisuće tona, s popratnim strukturama, korišteno je 260 kilograma eksploziva s 1.340 elektroničkih detonatora. Sve to rezultiralo je uspješnim rušenjem tornjeva u tek pola minute.