Kako to da se NASA-ina sonda u blizini Sunca neće rastaliti?

U nedjelju u ranim jutarnjim satima NASA je lansirala Parkerovu sondu koja će u narednim godinama kružiti blizu Sunca i istraživati njegovu koronu

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 13. kolovoza 2018. u 10:22

Raketa Delta IV Heavy kojuje izradio United Launch Alliance u nedjelju je u ranim jutarnjim satima u svemir ponijela sondu Parker Solar Probe. Ova je sonda zamišljena kako bi u narednih sedam godina orbitirala oko Sunca i približavala mu se na samo 6 milijuna kilometara, prolazeći istodobno kroz Sunčevu koronu, gdje temperature dosežu i preko milijun stupnjeva Celzija. Tamo će istraživati sastav korone i pokušati otkriti odakle joj tolika temperatura, kao i energija za generiranje solarnih vjetrova.

Sada, nakon lansiranja, Parkerova će sonda prvo krenuti put Venere, koja će joj i u narednim kruženjima oko Sunca svojom gravitacijom davati brzinu. Do Venere će prvi puta stići 2. listopada, dok će prvi pute kroz perihel (najbližu točku) svoje putanje oko Sunca proći 5. studenoga.

Vodeno hlađenje svemirske sonde

Jedno od pitanja koje se često postavlja oko ove misije jest kako bi Parkerova sonda trebala preživjeti temperature od preko milijuna stupnjeva bez da se otopi. Odgovor leži prije svega u toplinskom štitu koji će cijelo vrijeme, zaslugom posebnih senzora, biti okrenut prema Suncu i koji će je štititi od vrućih čestica koje Sunce emitira. Štit je izrađen od vanjskog sloja grafitnog epoksi-kompozita unutar kojeg se nalazi ponovno grafitna "pjena" – zapravo sastavljena od 97% praznog prostora.

No, bitno je znati da za prijenos topline treba imati upravo – čestice. U svemiru ih, kao što znamo, nema u tolikoj količini, pa će ova sonda imati zadatak "braniti" se od pojedinačnih i relativno rijetkih čestica visoke temperature umjesto da "pliva" u mediju koji je zagrijan na tu temperaturu – što joj "život" čini prilično lakšim.

Dodatno, sondom kruži i voda u zatvorenom sustavu koja služi za hlađenje solarnih panela, tj. odvodi od njih toplinu poput bilo kojeg drugog sustava vodenog hlađenja. Za one koji žele znati više, tu je i NASA-in video o hlađenju sonde: