Komet A3 snimljen iz orbite, a ovih dana vidljiv je i iz naših krajeva

Ovoga mjeseca na noćnom će nebu biti vidljiv rijedak prizor. U naše je kozmičko "susjedstvo" navratio komet A3, koji je zadnji puta pored Zemlje prošao prije više milijuna godina

Sandro Vrbanus utorak, 1. listopada 2024. u 20:37
📷 X / @dominickmatthew
X / @dominickmatthew

Komet A3 otkriven je 9. siječnja prošle godine u južnoafričkoj zvjezdarnici ATLAS, a ovih dana nalazi se u povoljnom položaju za promatranje. Punim imenom Komet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) će se tijekom listopada nalaziti nisko nad zapadnim horizontom. Iz dana u dan biti će u sve povoljnijem položaju za opažanje, no prividni sjaj će mu opadati, pa da će prizor biti sve manje atraktivan. Potražiti ga se može u smjeru jugozapada, a najbolje će ga biti promatrati u ranim večernjim satima, oko 45 minuta nakon zalaska Sunca.

Dobro vidljiv na nebu

Astronaut Matthew Dominick s Međunarodne je svemirske postaje snimio zanimljiv timelapse video koji prikazuje horizont Zemlje pri svitanju, auroru, a potom jedan još rjeđi prizor – komet A3. Na njegovom timelapsu on se pojavljuje nakon orbitalnog svitanja i prilično je dobro vidljiv.

Kad je riječ o opažanju s tla, prividna bi mi magnituda mogla biti oko 0,9, što znači da će mu sjaj biti usporediv sa zvijezdama i planetima vidljivima golim okom, čak i iz gradskih područja. U onima udaljenijima, bez svjetlosnog zagađenja, A3 bi trebao biti vrlo dobro istaknut na nebu, pa će vjerojatno narednih dana biti dobrih prilika za njegovo promatranje i fotografiranje. Astronomi su posljednjih mjeseci predviđali pojavu ovog kometa na nebu, no njegov sjaj je i do triput veći od predviđenoga, pa je riječ o svojevrsnom iznenađenju.

Kako se pripremiti?

Kao i sa svakim astronomskim fenomenom, najbolje je za opažanje pronaći područje s tamnim nebom, tj. udaljiti se od gradova i umjetnih svjetala, na mjesto gdje je pogled prema zapadu čist od svjetlosnog onečišćenja. Potrebno je provjeriti i naoblaku, tj. vremensku prognozu. Ako ste uz obalu, preporuka je gledati prema otvorenom moru, dok je na kopnu pogled bolji s većih nadmorskih visina. Jezgra kometa trebala bi biti vidljiva kao mutna zvijezda, uz dugi rep, a za najbolji doživljaj preporuča se koristiti dalekozor ili, još bolje, teleskop.

📷 Zvjezdarnica Zagreb
Zvjezdarnica Zagreb