Rastezljiva baterija kanadskih inženjera može se prati u perilici rublja
Baterija se sastoji od nekoliko ultra tankih slojeva cinka i manganovog dioksida u vodootpornom kućištu koje osigurava integritet baterije za višekratnu upotrebu

Istraživači sa Sveučilišta Britanske Kolumbije (UBC) u Vancouveru izradili su prvu fleksibilnu i perivu bateriju koja radi i kad je savijena ili rastegnuta na dvostruko više od svoje normalne duljine, ili nakon što je operete u perilici.
Cink i manganov dioksid
"Nosiva elektronika veliko je tržište, a rastezljive baterije su ključne za njihov razvoj. Međutim, sve do sada rastezljive baterije nisu se mogle prati", kaže dr. Ngoc Tan Nguyen s UBC-ovog Fakulteta primijenjenih znanosti, čija baterija može baš to.
U normalnim baterijama, unutarnji slojevi su tvrdi materijali zatvoreni u krutu vanjštinu. Istraživači s UBC-a su ključne spojeve - cink i manganov dioksid - izradili mljevenjem u male komadiće i potom ugradnjom u gumenu plastiku ili polimer.
Baterija se sastoji od nekoliko ultra tankih slojeva polimera omotanih u kućište od istog polimera. Ova konstrukcija stvara nepropusnu, vodootpornu brtvu koja osigurava integritet baterije kroz višekratnu upotrebu.
Istraživačica Bahar Iranpour testirala je bateriju u perilici rublja. Baterija je do sada izdržala 39 ciklusa pranja, a istraživači očekuju daljnje poboljšanje trajnosti kako se njihova tehnologija bude dalje razvijala.
Izbor cinka i mangan dioksida također daje još jednu važnu prednost jer je ova kombinacija sigurnija od litij-ionskih baterija koje mogu proizvesti otrovne spojeve kada se razbiju, kaže Nguyen.
Pristupačna opcija
Uz satove i flastere za mjerenje vitalnih znakova, baterija opisana u časopisu Advanced Energy Materials, može se integrirati s odjećom koja može aktivno mijenjati boju ili temperaturu.
Istraživači sad rade na povećanju izlazne snage i vijeka trajanja baterije, a njena maloprodajna cijena, zbog korištenja jeftinih materijala, ne bi trebala biti veća od cijene običnih punjivih baterija.