'Virtualna kupka' u šumi dokazano ublažava stres
Virtualna iskustva u šumi korištenjem vida, zvuka i mirisa nude značajno poboljšanje raspoloženja i pamćenja, posebno kada su sva osjetila aktivirana istovremeno

Njemački znanstvenici s Max Planck instituta za ljudski razvoj (MPIB) iznenadili su otkrićem koje bi moglo promijeniti način na koji se borimo protiv svakodnevnog stresa, a da pritom ne napustimo zatvoreni prostor. U svom radu, objavljenom u znanstvenom časopisu Journal of Environmental Psychology, istraživači su proučavali kako izlaganje virtualnoj prirodi – točnije, šumi prikazanoj putem tehnologije virtualne stvarnosti (VR) – utječe na psihološki oporavak nakon akutnog stresa.
Sudionici testiranja su nakon stresne situacije bili izloženi "kupki u virtualnoj šumi". Oni su u virtualnoj šumi boravili uz pomoć VR naglavnika, pri čemu su koristili i zvučne efekte poput šuštanja lišća te čak mirise prirode.
Multisenzorne simulacije
Rezultati su pokazali da su multisenzorne šumske simulacije – koje uključuju i zvuk i miris, a ne samo sliku – mnogo učinkovitije u smanjenju negativnih emocija, poboljšanju raspoloženja i ubrzanju mentalnog oporavka u usporedbi s jednostavnijim, jednosenzornim verzijama. Doživljaj šume u virtualnoj stvarnosti lako se može individualizirati i prilagoditi potrebama; svatko može, primjerice, birati mirise koji mu najviše odgovaraju ili birati šumske zvukove koji ga najviše umiruju.
Uočeno je da su sudionici eksperimenta često prijavljivali osjećaj stvarne prisutnosti u prirodi, unatoč tome što su cijelo vrijeme bili u laboratoriju. Autori istraživanja predviđaju da bi ovakve inovacije uskoro mogle postati redovan dio radnih okruženja, omogućujući “bijeg u prirodu” usred uredskog dana.