Masayoshi Son i SoftBank: od propasti ulaganja u WeWork do 500 milijuna dolara za OpenAI

Japanski tehnološki investitor SoftBank kroz svoj fond Vision spreman je uložiti 500 milijuna dolara u najnoviju rundu financiranja OpenAI-ja. Za Softbank, koji je dosad nije ulagao u startupove, to bi bilo prvo ulaganje u startup koju vodi Sam Altman

Ivan Podnar utorak, 1. listopada 2024. u 20:37
Izvršni direktor SoftBanka Masayoshi Son 📷 Nobihaya cc-by-2.0
Izvršni direktor SoftBanka Masayoshi Son Nobihaya cc-by-2.0

SoftBank bi se tako ulogom od pola milijarde dolara u OpenAI svrstao uz vodećeg investitora Thrive Capital, koji ulaže više od milijardu dolara u ovoj rundi. Prema izvješću, u financiranju također sudjeluju Tiger Global Management, Coatue Management i Microsoft. Fond Ujedinjenih Arapskih Emirata MGX također je u pregovorima o ulaganju, zajedno s Dragoneer Investment Groupom i Nvidiom.

Sva jaja u Armovu košaricu

SoftBankovo sudjelovanje predstavlja neočekivani obrat u rundi financiranja od 6,5 milijardi dolara, jednoj od najvećih privatnih financiranja ikad, koja se trebala zaključiti ovaj tjedan. Iako je izvršni direktor SoftBanka Masayoshi Son godinama bio jedan od najglasnijih zagovornika potencijala umjetne inteligencije, do sada je bio ostao po strani najnovijeg investicijskog buma u startupove generativne umjetne inteligencije.

Umjesto toga, Son je velik dio svojih ambicija u umjetnoj inteligenciji vezao uz Arm, koji igra značajnu ulogu u razvoju umjetne inteligencije stvaranjem temeljnih blokova za čipove koji se koriste u podatkovnim centrima i pametnim telefonima. SoftBank je većinski vlasnik Arma, a porast Armove dionice, koja je javno izlistana prije godinu dana, pomogao je da cijena SoftBankove dionice poraste za gotovo 35% u protekloj godini.

Struktura OpenAI-a za investitore

OpenAI planira odbaciti dio nekonvencionalne strukture koja je u prošlosti plašila investitore. Tvrtka se planira transformirati se iz neprofitne organizacije u profitnu korporaciju kako bi mogla s investitorima dijeliti profit, što je bilo nemoguće u statusu neprofitne organizacije.

SoftBank portfelj

OpenAI bi postao najistaknutiji privatni udio za SoftBank, koji je također investitor u ByteDance, vlasnika TikToka, fintech tvrtku Revolut i startup za kibernetičku sigurnost Wiz. Ulaganje u OpenAI bilo bi najveća oklada koju SoftBank čini u startupovima koji rade na generativnoj umjetnoj inteligenciji. Početkom ove godine, Son je stavio veto na potencijalno ulaganje u OpenAI-jevog konkurenta Mistral, kako je The Information prethodno izvijestio.

Napravio je malo ulaganje u AI startup za pretraživanje Perplexity. Japanski konglomerat je također bio u pregovorima o posuđivanju milijardi dolara za projekte povezane s energijom i za kupnju Nvidijinih čipova, izvijestio je The Information.

Vision Fund, ulozi s malo koristi

Prije sedam godina, Son je prvi put predstavio Vision Fund - podružnicu japanskog telekomunikacijskog diva koja je prikupila milijarde dolara od saudijskog državnog investicijskog fonda - s ciljem ulaganja u ono što je predvidio da će pokretati nove AI tehnologije. No njegov je ugled narušen nakon što je uložio milijarde dolara u tvrtke s malo koristi od tehnologije, uključujući tvrtke za nekretnine WeWork i Katerra, koje su obje proglasile stečaj. To je donekle ublaženo dobro tempiranim okladama na DoorDash i Coupang koje su se isplatile.

U još jednom medijski eksponiranom ulaganju, SoftBank je 1996. godine kupio 80% proizvođača memorije Kingston Technology. Nekoliko godina kasnije, 1999., nakon što je tržište memorije znatno oslabilo, SoftBank je tvrtku prodao natrag izvornim vlasnicima uz gubitak za otprilike trećinu izvorne cijene.