Prizemljeni dostavljački dronovi Walmarta nisu obeshrabrili druge kompanije koje nude slične usluge
Unatoč Walmartovom povlačenju, globalni trend usvajanja dostave dronovima se nastavlja. Kompanije poput Amazona, UPS-a i Googlea ostaju optimistične i ulažu značajne resurse u ovu tehnologiju i vjeruju u njezin potencijal.
Walmart, američka multinacionalna korporacija koja upravlja lancem hipermarketa, nedavno je donijela odluku o prizemljenju svojih dostavnih dronova u tri savezne države i fokusirat će se samo na dostave dronovima u Dallasu, Texas. Fokus na Dallas vjerojatno je potaknut njegovim statusom velikog urbanog središta s brojnim stanovništvom i visokom potražnjom za brzim, učinkovitim dostavnim uslugama. Zašto je ta vijest važna za bujajuću industriju dronova?
Što će biti s industrijom dostavljačkih dronova?
Dronovi, iako se o njima govori kao o sredstvu dostave u budućnosti, očito nisu spremni za operacije pokrivanja širokog prostora, iako se mnoge kompanije, na različite načine, uspješno bave tim logističkim operacijama. Walmart ipak prednjači kao kompanija s mrežom od 4.700 robnih kuća i sigurno je indikator kuda industrija dronova kreće.
Walmart je 2020. godine započeo s raznim pilot-programima i evoluirao u opsežnije operacije te sklopio partnerstva s tvrtkama za tehnologiju dronova. Inicijalno je Walmart surađivao s DroneUpom na dostavi testova za COVID-19, što je dovelo do uspostave mreže centara za dostavu dronovima u nekoliko država. Također je koristio usluge kompanija Wing i Zipline.
Dostava od 30 minuta
Walmartova usluga dostave dronovima omogućuje kupcima primanje artikala u roku od samo 30 minuta, nudeći širok raspon proizvoda od kućanskih potrepština do rješenja za posljednji trenutak obroka. Usluga je osmišljena da bude praktična i učinkovita, s dronovima sposobnim nositi pakete težine do 4,5 kilograma. Proces dostave uključuje certificirane pilote koji djeluju unutar smjernica Savezne uprave za zrakoplovstvo (FAA) kako bi se osigurala sigurnost i pouzdanost.
Amazon, DHL, Googleov Wing...
Slično logističko rješenje aktivno planira ili već koristi dronove za dostavu nekoliko kompanija. U SAD-u, Amazon Prime Air eksperimentira s dostavom dronovima od 2013. godine. UPS Flight Forward se fokusira na korištenje dronova za medicinske dostave. Wing, podružnica Googleove matične tvrtke Alphabet, širi svoje usluge dostave dronovima, posebno u suradnji s Walmartom, kako bi pokrio velika područja poput regije Dallas-Fort Worth.
Na međunarodnoj sceni, tvrtke poput DHL-a i Wingcoptera također napreduju u dostavi dronovima. DHL-ov program Parcelcopter istražuje dostave dronovima u raznim okruženjima, posebno onima gdje je nemoguće pristupiti ljudskom nogom. Wingcopter, sa sjedištem u Njemačkoj, provodi operacije u zemljama poput Vanuatua i Irske i integrira dronove u postojeće opskrbne lance za medicinske i poštanske usluge.
Druge značajne tvrtke uključuju Zipline, koja djeluje u više zemalja i fokusira se na dostavu medicinskih potrepština i proizvoda. Zipline je surađivao s organizacijama poput OhioHealtha u SAD-u za dostavu lijekova i laboratorijskih proizvoda putem dronova, pokazujući svoju sposobnost poboljšanja zdravstvene logistike. Flytrex, još jedna tvrtka sa sjedištem u SAD-u, također je uključena u dostave dronovima, posebno u urbanim područjima, s ciljem pružanja brze i učinkovite usluge.
Bude li jasne regulatorne podrške, sve ove tvrtke uvjerene su da dronovi mogu transformirati logistiku, nudeći brže, učinkovitije i ekološki prihvatljivije opcije dostave.