Sekundarne sankcije za tvrtke koje koriste Huaweijeve čipove

Usprkos navodnom nedavnom olakšavanju trgovinskog rata s Kinom, SAD je upozorio tvrtke iz svih dijelova svijeta da će biti na udaru sankcija ako budu kupovale čipove i opremu od Huaweija

Drago Galić četvrtak, 15. svibnja 2025. u 07:52

Američka administracija upozorila je tvrtke diljem svijeta na moguće kaznene posljedice korištenja Huaweijevih čipova za umjetnu inteligenciju zbog kršenja američkih izvoznih kontrola. Ministarstvo trgovine SAD-a tvrdi da Huaweijevi Ascend procesori podliježu kontrolama jer „vjerojatno“ sadrže američku tehnologiju ili su njome proizvedeni, što uključuje "dizajniranje američkim softverom/tehnologijom ili proizvodnju opremom za poluvodiče koja je izravni proizvod američkog softvera/tehnologije."

(Usput, za ovakve sporove postoji WTO – Svjetska trgovinska organizacija – koja ima arbitražu zvanu Dispute Settlment Body da presudi tko je u pravu, ali SAD koji je jedan od njenih osnivača ne zamara se korištenjem ovoga mehanizma već tradicionalno unilateralno određuje tko je u pravu – uvijek oni – a tko u krivu – uvijek oni drugi.)

Ured za industriju i sigurnost (BIS) pri Ministarstvu trgovine najavio je stroži pristup stranim čipovima koji se koriste za umjetnu inteligenciju, ističući da "korištenje Huaweijevih Ascend čipova bilo gdje u svijetu krši američke izvozne kontrole."

BIS je specificirao da tri Huaweijeva Ascend čipa (910B, 910C, 910D) podliježu regulacijama, odražavajući zabrinutost SAD-a zbog brzog razvoja naprednih čipova i hardvera od strane Huaweija.

Huawei isporučuje "klastere" čipova klijentima u Kini za koje tvrdi da nadmašuju Nvidijine proizvode u ključnim metrikama poput ukupne računalne snage i memorije. Sustav koristi velik broj 910C čipova. Huawei, sa sjedištem u Shenzhenu, nudi Ascend procesore (uglavnom 910B i 910C) kineskim tvrtkama i povećava proizvodne kapacitete vlastitim linijama za poluvodiče, jer kineske tvrtke traže alternative Nvidijinim proizvodima zbog američkih restrikcija.

SAD je zabrinut da će Huawei uskoro konkurirati Nvidiji i drugim američkim tvrtkama na globalnom tržištu UI procesora. Izvršni direktor Nvidije, Jensen Huang, opisao je Huawei kao "jednu od najjačih tehnoloških tvrtki," sugerirajući da bi američke politike trebale pomoći domaćoj industriji.

Ministarstvo trgovine također je ukinulo Pravilo o difuziji umjetne inteligencije (AI Diffusion Rule), mjeru Bidenove administracije za ograničavanje izvoza UI čipova i sprječavanje Kine u zaobilaženju kontrola. Ministarstvo je pravilo ocijenilo previše birokratskim i najavilo zamjenu. Objava se poklopila s Trumpovim posjetom Saudijskoj Arabiji, gdje je dogovorena izgradnja infrastrukture za umjetnu inteligenciju s Nvidijinim čipovima od strane saudijske tvrtke Humain.