Na prvoj privatnoj sondi koja je meko sletjela na Mjesec je i hrvatski "teret"
Firefly Aerospace postao je ove nedjelje prva u povijesti privatna kompanija čija je svemirska sonda uspješno sletjela na Mjesec. Na njoj su i digitalizirani radovi hrvatskih osnovnoškolaca

Ove nedjelje američki je Firefly Aerospace ušao u povijest svemirskih istraživanja kao prva privatna kompanija s uspješnim slijetanjem jedne svemirske sonde na Mjesec. Obavila je to njihova sonda Blue Ghost, lansirana u sklopu NASA-inog programa Commercial Lunar Payload Services (CLPS) 15. siječnja. Nakon mjesec i pol leta i manevriranja, sonda je uspješno meko sletjela na područje poznato kao Mare Crisium, 500-kilometarsku dolinu na strani Mjeseca vidljivoj sa Zemlje.
Svojim će instrumentima "Plavi duh" tamo ispitivati svojstva Mjesečevog tla, regolita, njegove geofizičke karakteristike te interakciju solarnih vjetrova sa Zemljinim magnetskim poljem. Prikupljeni podaci također će dati i detaljne uvide u to kako svemirske "vremenske prilike" i ostale kozmičke sile utječu na Zemlju. Sve to čini se u sklopu priprema za povratak ljudskih posada i stvaranje dugotrajne ljudske kolonije na našem prirodnom satelitu. Očekivano trajanje misije je 14 dana.
Hrvatski svemirski inspiracijski program – CroSIP
U tom povijesnom trenutku za poduzetništvo i istraživanje svemira, dio projekta bila je i hrvatska kompanija AVISA Space, sa svojim projektima koji za cilj imaju donijeti novosti u domeni znanstvenog i komercijalnog istraživanja svemira, kao i u edukacijama vezanim uz svemir. Jedan od njih uključivao je slanje crteža učenika od 1. do 4. razreda osnovnih škola iz Hrvatske na Mjesec, s ciljem da ih se inspirira na razmišljanje o svemiru kao nečemu dostižnom i važnom u svakodnevnom životu. Druga inicijativa je uspostava prve komercijalne i trajne prisutnosti na Mjesecu, na čemu će također sudjelovati u budućnosti.
Navedene su misije dio Hrvatskog svemirskog inspiracijskog programa, CroSIP, inicijative nastale u suradnji AVISA Spacea (Hrvatska), Lady Rocket Foundationa (SAD) i nekoliko osnovnih škola u Hrvatskoj, uz podršku kompanije Copernic Space (SAD). Od 2021. godine, program uključuje mlade učenike kako bi maštali, sanjali i inspirirali se svemirom kroz jedinstven pristup poučavanju o njihovom svemirskom okruženju. AVISA Space tim čine Igor Bobek, Stefan Cikota, Kobina Hughes, Darshan Deshpande i Ivan Perković.
Cilj projekta nije samo inspirirati učenike da se uključe u STEM, već ih potaknuti i na istraživanje umjetnosti i glazbe. Na taj način CroSIP želi djecu potaknuti da shvate kako je svemir njihov dom te im pružiti osnovno razumijevanje o funkcioniranju stvari u svemiru. Kao vrhunac ovog projekta, učenici iz nekoliko hrvatskih škola osmislili su i izradili umjetnička djela koja su poslana na površinu Mjeseca u digitaliziranom obliku. Svaki učenik vlastoručno je potpisao svoje ime, pa je tako nešto osobno od svakog učenika poslano, a sada i uspješno sletjelo, na Mjesec.
U okviru edukativnog programa sudjelovalo je 11 škola i 390 učenika. Od toga, pet je škola sudjelovalo u projektu slanja crteža djece na Mjesec, što će poslužiti kao motivacija trenutnim i budućim sudionicima programa za razumijevanje važnosti svemira i svemirskih tehnologija i znanja u svakodnevnom životu, ali i karijernom odabiru. Ukupno je na Mjesec poslano 65 crteža (neke od njih donosimo u galeriji uz tekst). Vlastoručni potpis i crtež su u ovom trenutku najveća mogućnost da djeca na Mjesec pošalju nešto personalizirano - "nešto svoje".
Web3 na Mjesecu
U strateškom savezu koji obećava preoblikovati krajolik svemirske trgovine, AVISA Space udružio je snage s Copernic Spaceom, vizionarskom tvrtkom koja predvodi demokratizaciju pristupa svemirskoj ekonomiji. "Inovativna Web3 platforma Copernic Spacea predstavlja temelj za ovu suradnju, omogućujući AVISA Spaceu drastično širenje prostora za svemirske projekte i otvaranje novog poglavlja u digitalnoj svemirskoj ekonomiji", kaže Igor Bobek, osnivač i direktor AVISA Spacea te dodaje: "AVISA Space s ponosom predvodi uvođenje odgovornih i održivih poslovnih praksi u svemir. Naš a misija nadilazi komercijalnu eksploataciju; cilj nam je stvoriti legitimni okvir za uspostavu poslovanja izvan Zemlje, dostupan svima. Veselimo se našim budućim lunarnim projektima gdje ćemo testirati poslovne interakcije slične onima na Zemlji, stvarajući temelje za novu eru međuplanetarne trgovine."