TikTok razvija klon algoritma kako bi izbjegao zabranu u SAD-u
Dok se suočava s potencijalnom zabranom, TikTok radi na replikaciji svog algoritma za američko tržište kako bi eliminirao veze s kineskim sustavima. Prethodno je predložio i druge mjere, uključujući potpuni nadzor i analizu kôda od strane Ministarstva odbrane, ali one su odbačene.
TikTok je više u medijima nego što to kao društvena mreža zaslužuje. Kao da svakim danom sve više napuhuje hladni digitalni rad između Kine i SAD-a. Očito su veliki interesi u igri i krovna kompanija ByteDance pokušava sve kako bi našla neki zajednički interes koji će zadovoljiti obje strane. O cijeloj sagi dosta je napisano, ključno, TikTok mora ili biti prodan, ili će nestati s američkog tržišta. Takav zakon je donesen a protiv njega TikTok i ByteDance tuže američku vladu.
Nova strategija
U nastojanju da ublaži američku zabrinutost o sigurnosti podataka i potencijalnom utjecaju kineske vlade, TikTok je je već pokušao kroz projekt Texas odvojiti podatke od matične tvrtke ByteDance i lokalno organizirati svoje američke operacije.
Kako to nije bilo dovoljno, nakon što je izglasan zakon, nova strategija je stvaranje klona algoritma koji je ključan za stvaranje preporuka. TikTokov algoritam, koji korisnicima prikazuje sadržaj prilagođen njihovim interesima, izvorno je razvijen u Kini. Već mjesecima timovi developera rade u obje zemlje na njegovoj replikaciji za američko tržište, s ciljem da se eliminira svaka veza s kineskim sustavima i podacima. To će, kako se pretpostavlja, potrajati jer treba razdvojiti milijune redaka koda, testirati i modificirati kako bi se osigurala potpuna neovisna američka verzija. Očekuje se da će ovaj proces trajati mjesecima, a možda i godinama, s obzirom na složenost i međusobnu povezanost različitih komponenti TikTokove tehnološke infrastrukture.
Predložen "prekidač" aplikacije
Vijest o tome je objavio Reuters ali je Washington Post već pred tjedan dana objavio ekskluzivu o prijašnjim naporima TikToka da se spasi.
ByteDance i TikTok su još 2022. godine predložili Bijeloj kući da će dopustiti saveznim dužnosnicima da izaberu upravni odbor za svoje operacije u SAD-u, da će vladi dati pravo veta na svako novo zapošljavanje i da će platiti američkoj tvrtki koja sklopi ugovor s Ministarstvom obrane da nadzire izvorni kod. Čak je saveznim dužnosnicima ponuđen sustav s „prekidačem“ koji bi isključio aplikaciju u Sjedinjenim Državama ako smatraju da i dalje predstavlja prijetnju. Kako je taj prijedlog odbačen, ostaje da se razdvoji kod.
TikTok otvorenog koda?
Čak se predlaže i više od toga. U nastojanju da pokaže transparentnost, TikTok čak razmatra mogućnost neke vrste otvorenog koda za dio svog algoritma. Ovo bi omogućilo vanjskim stručnjacima da ga analiziraju i provjere njegovu neovisnost. Međutim, takav potez nosi i rizike, poput mogućnosti da konkurenti iskoriste TikTokovu tehnologiju za vlastitu korist, i prema neprovjerenim izvorima, je odbačen.
Čak ako se dogodi amerikanizacija koda, postoji mogućnost da američka verzija TikToka neće moći pružiti istu razinu personalizacije i angažmana korisnika kao originalna aplikacija. To bi moglo natjerati dobar dio od 170 milijuna američkih korisnik da se okrenu i nađu neku drugu aplikacije, a naravno, da ih ima, puna je aplikacijska tržnica.
Uspjeh TikTokove strategije ovisit će o najviše o Bijeloj kuci, jer TikTok je prerastao biti samo društvena mreža već je lakmus papir kinesko-američkih odnosa.