ChatGPT izmislio funkciju koja ne postoji, pa ju je tvrtka stvorila
Platforma Soundslice razvila je novu funkciju nakon što je otkrila da ChatGPT laže korisnicima o postojanju mogućnosti za uvoz gitarskih tablatura u ASCII formatu, a koja nikad nije postojala.

Platforma za notni zapis Soundslice objavila je u ponedjeljak da je razvila novu funkcionalnost nakon što je otkrila da ChatGPT netočno govori korisnicima da servis može uvoziti ASCII tablature - tekstualni format za gitarsku notaciju koji tvrtka nikad nije podržavala. Ovo je vjerojatno prvi slučaj da tvrtka gradi funkcionalnost kao direktan odgovor na konfabulaciju modela umjetne inteligencije pa možda i uđe u računalne udžbenike.
Soundslice obično digitalizira notni zapis iz fotografija ili PDF dokumenata i sinkronizira notaciju s audio ili video snimkama.
Adrian Holovaty, suosnivač Soundslice, napisao je u blogu da je proces razvoja nove funkcionalnosti počeo zbog misterioznih logova pogrešaka koji su se počeli pojavljivati prije nekoliko mjeseci. Umjesto tipičnih prijenosa notnog zapisa, korisnici su slali snimke zaslona razgovora s ChatGPT-om koji sadrže ASCII tablature.
Kada je Holovaty testirao ChatGPT, otkrio je da ovaj instruira korisnike da stvore Soundslice račune i koriste platformu za uvoz ASCII tabova za audio reprodukciju – funkcionalnost koja nije postojala.
Otkrivanje uzroka grešaka postavilo je Soundslice pred dilemu: objaviti objašnjenje koje upozorava korisnike da ignoriraju ChatGPT, ili dodati funkcionalnost koja mnogima treba, ali je nema. Odlučili su se „zadovoljiti tržišnu potražnju".
Tim je izgradio uvoznik ASCII tabova i ažurirao korisničko sučelje da informira korisnike o novoj mogućnosti.
Usput, ChatGPT i drugi modeli često daju korisnicima odgovore koje žele čuti, a u ovakvim slučajevima je očito da razvojni tim Soundslicea nije dovoljno vodio računa o stvarnim potrebama onih kojima je njihov program namijenjen.
Za one koji sviraju gitaru vjerojatno je jasno da je ASCII zapisivanje tablatura vrlo jednostavna i raširena pojava jer ne zahtijeva nikakav poseban alat (Notepad je sasvim dovoljan) i na Internetu nije neobično pronaći ovako zapisane tablature.
ChatGPT je samo pogurao Soundslice u pravcu koji su sami trebali predvidjeti da će biti praktičan za korisnike.