Mozilla ukida "Do Not Track" u Firefoxu, hoće li ih slijediti Google Chrome i Microsoft Edge?

Mozilla u pregledniku Firefox postupno ukida "Do Not Track", počevši od verzije Firefoxa 135, čije je službeno izdanje planirano za 4. veljače 2025. godine. Umjesto toga, zagovara usvajanje Global Privacy Control (GPC).

Ivan Podnar srijeda, 11. prosinca 2024. u 19:05

Uskoro korisnici više neće pronaći poznatu "Do Not Track" (DNT) postavku u svojim opcijama privatnosti, što je već vidljivo u testnoj Nightly verziji Firefoxa.

Web stranice ignorirale DNT

DNT je uveden 2009. godine kao jednostavan način da se omogući korisnička privatnost i doprinese borbi protiv online praćenja. Kada je DNT bio uveden, preglednik bi slao poseban signal, HTTP zaglavlje, web stranicama, tražeći da se njihova aktivnost pregledavanja ne prati. Firefox je bio prvi preglednik koji je podržao ovu inicijativu, ali stvarnost DNT-a nije ispunila početna očekivanja.

Opcija DNT u pregledniku Firefox
Opcija DNT u pregledniku Firefox

Unatoč dobroj namjeri, DNT je patio od nedostatka što ga je na kraju "ubilo". Web stranice nisu bile obvezne poštivati signal i mnoge su ga jednostavno ignorirale. Ovaj nedostatak usklađenosti učinio je DNT uglavnom neučinkovitim, pretvarajući ga više u simboličnu gestu nego u robustan alat za zaštitu privatnosti. Uz to, nije bilo zakonskih obveza da se web stranice usaglase sa zahtjevom.

Mozilla zagovara usvajanje Global Privacy Control

Mozillinom odlukom o uklanjanju DNT-a priznaje se zanemarivanje odgovora od web stranica. Štoviše, istraživanja su pokazala da je u nekim slučajevima DNT signal paradoksalno mogao učiniti korisnike lakše prepoznatljivima, potencijalno ugrožavajući njihovu privatnost. Umjesto oslanjanja na uglavnom ignorirani DNT, Mozilla zagovara usvajanje Global Privacy Control (GPC). Ovaj noviji standard dobiva na značaju kao učinkovitiji mehanizam za korisnike da ostvare kontrolu nad svojim online podacima. Za razliku od DNT-a, GPC ima pravnu podršku u nekim jurisdikcijama, uključujući Kaliforniju, i sve više je prepoznat na web stranicama. GPC omogućuje korisnicima da signaliziraju svoje protivljenje prodaji ili dijeljenju njihovih osobnih podataka.

Diskusija oko ukidanja

Razvila se diskusija u kojoj su neki za a drugi protiv. Pobornici Mozilline odluke tvrde da je odbacivanje neučinkovite značajke logičan korak, omogućujući da se resursi usmjere na robustnija rješenja poput GPC-a. Oni smatraju da GPC nudi praktičniji i provediviji pristup online privatnosti. GPC za sada omogućavaju Brave, Chrome, DuckDuckGo, Edge i Firefox, od  popularnijih preglednika.

S druge strane, kritičari izražavaju zabrinutost zbog uklanjanja DNT-a, ističući da neke web stranice i online alati još uvijek poštuju signal. Oni tvrde da bi njegov nestanak mogao negativno utjecati na korisnike koji se na njega oslanjaju, bez obzira na njegovu ograničenu učinkovitost. Dodatno, neki članovi zajednice izrazili su nezadovoljstvo zbog percipiranog nedostatka konzultacija prije nego što je Mozilla donijela ovu odluku.

Opcija DNT u pregledniku Chrome
Opcija DNT u pregledniku Chrome

Drugi veliki preglednici poput Google Chromea i Microsoft Edgea još uvijek nude DNT postavke, i ostaje za vidjeti hoće li u budućnosti slijediti Mozillin primjer.