Otkriven razlog zašto su haptički hologrami tako nejasni i difuzni
Haptička holografija trebala bi oživjeti virtualnu stvarnost, ali nova studija otkriva fizikalnu prepreku koju tek treba prevladati
Istraživači Kalifornijskog sveučilišta u Santa Barbari (UCSB) pozabavili su se načinom na koji bi holografski haptički zasloni mogli omogućiti uvjerljiviji doživljaj virtualne stvarnosti i o svom otkriću izvijestili u časopisu Science Advances.
Prisutnost na daljinu
Holografski haptički zasloni koriste fazne nizove ultrazvučnih emitera za fokusiranje ultrazvuka u zraku. To korisnicima omogućuje da dodiruju, osjećaju i manipuliraju trodimenzionalnim virtualnim objektima u zraku golim rukama, bez potrebe za fizičkim uređajem ili sučeljem.
Ova tehnologija ima budućnost u sustavima proširene i virtualne stvarnosti te prisutnosti na daljinu (telepresence). No, taktilni osjećaji još uvijek su previše difuzni i slabi, a novo istraživanje objašnjava zašto su takvi.
Vibracije u koži
U haptičkoj holografiji, objašnjavaju istraživači, udarni valovi nastaju kad se ultrazvučni valovi fokusiraju i skeniraju u zraku, uzrokujući vibracije u koži. Zahvaljujući fenomenu konstruktivne interferencije, ove vibracije mogu interferirati jedna s drugom i pojačati svoju snagu na nekim mjestima.
Formiranje udarnih valova stvara prateći uzorak koji se proteže izvan žarišne točke, smanjujući prostornu preciznost i jasnoću taktilnih osjeta.
Precizniji zasloni
Izrada preciznijih holografskih haptičkih zaslona zahtijeva nova znanja o fizici ultrazvukom generiranih posmičnih udarnih valova (shear shock waves) i njihovom djelovanju na kožu.
"Takvi haptički prikazi mogli bi nam omogućiti da proširimo svoje fizičko okruženje neograničenom raznolikošću virtualnih objekata, interaktivnih animiranih likova ili lako razumljivih alata koji se mogu ne samo vidjeti, već i dodirnuti i opipati rukama", kažu istraživači.