Sinaptičko snimanje otkriva korijene autizma i shizofrenije
Revolucionarna japanska metoda pruža uvid u biološku osnovu psihijatrijskih i neuroloških poremećaja i utire put učinkovitijoj dijagnostici i liječenju
Psihijatrijski poremećaji poput shizofrenije, bipolarnog poremećaja ili neurološki poremećaji iz autističnog spektra relativno su česti, ali naše znanje o njihovim biološkim karakteristikama i temeljnim fiziološkim uzrocima još uvijek je prilično ograničeno. Korijen mnogih stanja stručnjaci vide u sinapsama, vezama koje omogućuju komunikaciju između neurona. U teoriji, kad bismo mogli analizirati karakteristike sinapsi pacijenata s psihijatrijskim poremećajima, mogli bismo, smatra se, razumjeti i njihovu biološku osnovu. No, to je lakše reći nego učiniti.
AMPA receptori
Pomaka, i to revolucionarnih, ipak ima. Japanski istraživači predvođeni Sveučilištem u Yokohami (YCU) osmislili su novu tehnologiju vizualizacije AMPA receptora, ključnih molekula u neurotransmisiji, i o tome izvijestili u časopisu Molecular Psychiatry. Uz pomoć nove metode oni su vizualizirali gustoću AMPA receptora u različitim regijama mozga i istražili njihov odnos s autizmom, depresijom, shizofrenijom i bipolarnim poremećajima.
Analiza podataka prikupljenih PET uređajem sugerira da bi smanjenje i neuravnotežena distribucija AMPA receptora mogla biti temelj nastanka raznih poremećaja. Istraživanje je otkrilo i neke zanimljive karakteristike svake bolesti. Na primjer, kod shizofrenije područja povezana s halucinacijama nisu se uvijek preklapala s područjima povezanim s nedostatkom motivacija i smanjenim izražavanjem emocija. To sugerira da međuigra između raznih područja mozga regulira izražavanje različitih simptoma.
Ciljane terapije
Kod poremećaja iz autističnog spektra ozbiljnost simptoma uvelike je povezana sa značajnim povećanjem gustoće AMPA u većem dijelu korteksa. Ova povećana sinaptička aktivnost mogla bi biti odgovorna za poremećaj procesa osjetilne percepcije, što pak može biti uzrok prelijevanja senzornih informacija.
"Ova otkrića mogla bi značajno utjecati na zdravstvenu i farmaceutsku industriju i omogućiti bolje razumijevanje psihijatrijskih i neuroloških poremećaja putem snimanja AMPA receptora", uvjereni su japanski istraživači. "A dijagnostika utemeljena na sinaptičkoj funkciji mogla bi pak dovesti do ciljanih terapija koje će poboljšati preciznost liječenja i dati bolje rezultate."