Microsoft Blockchain

Blockchain tehnologija postoji već duže vrijeme, ali tek nedavno je privukla pozornost šire javnosti te postala jedna od najdominantnijih tema u tehnološkom svijetu. Iako se u široj javnosti blockchain često izjednačava s bitcoinom, taj pojam obuhvaća puno veći spektar tema od kriptovaluta. Blockchain tehnologija ima potencijal transformirati mnoge industrije i dosadašnje načine poslovanja

Fran Glavota ponedjeljak, 9. travnja 2018. u 17:55

Blockchain predstavlja način na koji se organizira neka baza podataka, a transakcije se zapisuju slijedno. Koristi javnu adresu dvije ili više strana, tokene entiteta te ključna polja koja se u nekoj aplikaciji zapisuju pri svakoj transakciji. Token služi kao mehanizam za praćenje kretanja nekog resursa. Vrijednosni token koji nastaje unutar Bitcoin mreže naziva se i bitcoin (i piše malim početnim slovom). Oni mogu predstavljati ljude, institucije, ugovore ili digitalne valute. Same transakcije su tokeni koji su smješteni u blok s digitalnim potpisom vlasnika. Također, i sama transakcija je tokenizirana. Ovakva decentralizirana i nepromjenjiva baza podataka olakšava mnoge zahtjevne probleme, od razmjene osobnih dobara i usluga do pojednostavljivanja kompleksnih poslovnih procesa.

Projekt Bletchley Microsoftov je arhitekturni pristup izgradnji enterprise blockchain ekosustava. To nije novi blockchain stack, već Microsoftov način da tvrtkama približi blockchain platformu s ciljem kreiranja novih rješenja koja rješavaju prave poslovne probleme uz otvorenu platformu.

Token identiteta

Token identiteta nam dozvoljava jedinstven i autentičan digitalni prikaz entiteta i uspostavljanje sigurnog vlasništva. No, da bismo dobili u potpunosti siguran identitet, osim tokena identiteta, potreban nam je i dokaz identiteta. Dokaz je određen pomoću javnih i privatnih ključeva. Zajedno predstavljaju rješenje za sigurni identitet bilo čega. Ovakvi digitalni tokeni omogućuju praćenje podrijetla, vlasništva i odnosa imovine.

Danas se proces tokenizacije često upotrebljava za jedinstvene i nejedinstvene entitete.

Jedinstveni entiteti, primjerice osobe, tipično su digitalno predstavljeni korisničkim imenom i lozinkom, a sve više se koriste tehnike višestruke autorizacije uz pomoć otiska prsta, prepoznavanja lica ili PIN broja s mobilnog uređaja.

Microsoft je u veljači otkrio svoje planove o integraciji osobne identifikacije bazirane na blockchain tehnologiji u svoju Authenticator aplikaciju.

Nejedinstveni entiteti poput mobitela, računala ili raznih dijelova obično su predstavljeni serijskim brojem koji im dodjeljuje proizvođač. No, ti serijski brojevi jedinstveni su samo za njihovog proizvođača. Primjerice, mobitel i ruksak mogu imati jednake serijske brojeve. Praćenje nejedinstvenog predmeta zahtjeva i poznavanje  proizvođača i njegove numeracije.

Budućnost blockchain tehnologije

Blockchain će biti pokretač promjena u različitim organizacijama i donijeti zajedničku suradnju na visoko kompetitivnim tržištima. Trenutne transakcije među tim istim organizacijama predstavljaju velik trošak u samom procesu, procesiranju i provjeri zapisa da bi se neka transakcija verificirala i izvršila. Za blockchain tehnologiju to je vrlo jednostavan zadatak. Ukratko, blockchain predstavlja novi val inovacija u poslovanju na sličan način kao što se to dogodilo s webom, donoseći ekonomiju dijeljenja.

Na ovogodišnjim WinDaysima moći ćete čuti više o Blockchain tehnologiji. Na WinDays18 Business konferenciji će Mark Van Rijmenam, osnivač Datafloq.coma i jedan od Top 10 najutjecajnijih osoba za Big Data, održati predavanje o Blockchainu. Prijavite se na 18. WinDays konferenciju i vidimo se u Poreču od 24. do 27. travnja!