Devet mjeseci od izlaska, a Oreo dogurao do tek 5,7%

Google je i ovog mjeseca objavio svoje manje-više redovito mjesečno izvješće vezano uz zastupljenost Android platforme, u podacima za svibanj stoji i kako je Oreo konačno prešao 5%

Stjepan Bilić četvrtak, 10. svibnja 2018. u 06:00

Koliko god se Google trudio donijeti najnoviju inačicu Androida na što veći broj Android uređaja to mu i dalje ne polazi za rukom. Glavni razlog za to leži u prevelikom broju različitih uređaja koje njihovi proizvođači ne stižu, ili ne žele nadograditi na noviju inačicu jer već za koji tjedan stiže novi model mobitela kojeg također valja utopiti kupcima.

Koliko je velika fragmentacija Android platforme najbolje se vidi iz Googleovih mjesečnih izvještaja koji više-manje redovito stižu svakog mjeseca. Google se ove veljače i ožujka malo uspavao pa je zaboravio objaviti nove izvještaje o zastupljenosti Android platforme. No, prije nam se čini kako nije imao što novoga objaviti jer je travanjski izvještaj pokazao tek male promjene u odnosu na siječanjski – Android Oreo je u ta dva šutljiva mjeseca napredovao sa 0,7% na 4,6%.

Ovoliki skok može se najviše zahvaliti tomu što su u međuvremenu izišli novi mobiteli koji su po defaultu stigli s Oreom te što je manji broj mobitela također u međuvremenu dobio nadogradnju na Oreo. Novi svibanjski podaci koji su stigli iz Googlea pokazuju kako se slabi trend prihvaćanja Androida Oreo nastavlja i dalje. U zadnjih mjesec dana zastupljenost mu je porasla s 4,6% na 5,7%.

Što se ostalih inačica Androida tiče neke su zadržale svoje pozicije, a neke poput Orea napredovale puževim korakom dalje. Dvije najstarije inačice Androida na Googleovom popisu Gingerbread i Ice Cream Sandwich u svibnju su ostale na travanjskim pozicijama, na sedmom i osmom mjestu ljestvice obranivši svojih 0,4% (ICS), odnosno svoji 0,3% (GB).

Jedina inačica Androida koja je uz Oreo povećala svoj udio je Nougat koji je s prošlomjesečnih 30,8% svoj udio povećao na 31,1% te time zadržao prvo mjesto na ljestvici. Sve druge inačice osim Gingerbreada i Ice Cream Sandwicha (zadržale su svoje udjele od prošlog mjeseca) su izgubile manji dio korisnika što se u konačnici rezultiralo i manjim udjelima ovog mjeseca.

Marshmallow koji je i dalje drugi najpopularniji Android pao je sa 26% na 25,5%. Na trećem mjestu ljestvice je i dalje Lollipop koji je sa 22,9% pao na 22,4%, dok su na petom i šestom mjestu i dalje KitKat i Jelly Bean koji po novome imaju 10,3% (10,5%) i 4,3% (4,5%) udjela.

Poražavajuća je činjenica kako će Google kroz koji mjesec (rujan 2018.) predstaviti Android P, ovogodišnju, najsvježiju inačicu Androida, a da se prošlogodišnja neće nalaziti ni na 15% Android uređaja.