Glazbeni studiji tuže AI generatore glazbe zbog kršenja autorskih prava

Korištenje tuđeg glazbenog kataloga za treniranje algoritama i kreiranje AI "plagijata" moglo bi kreatora alata za sintetiziranje glazbe, Suno i Udio, mnogo koštati

Sandro Vrbanus utorak, 25. lipnja 2024. u 15:02

Američko udruženje glazbene industrije Recording Industry Association of America (RIAA) pokrenulo je dvije tužbe zbog kršenja autorskih prava njihovih članova, glazbenih izdavača. U tužbama se tvrdi da su kompanije Suno AI i Udio AI masovno kršile autorska prava kopiranjem i iskorištavanjem zvučnih zapisa bez dozvole, za kreiranje svojih sustava za generiranje glazbe putem umjetne inteligencije.

Na meti Suno i Udio

Suno i Udio su, naime, poznate stranice koje omogućavaju svakome kreiranje svojih glazbenih uradaka, samo iz tekstualnih promptova i zadavanjem žanra, teksta i sličnih odrednica. No, u pozadini svega stoje napredni sustavi generativne umjetne inteligencije koji su morali biti trenirani na velikom katalogu glazbe – a on je, kako tvrde tužitelji, pribavljen ilegalno. Povrh toga, navedeni alati u stanju su izraditi i "plagijate" postojećih pjesama, koristeći glazbu i vokale koje je teško razlikovati od originalnih.

Sony Music Entertainment, UMG Recordings i Warner Records, kao neki od nositelja prekršenih autorskih prava, traže od tuženih kompanija priznanje da su pri treniranju sustava koristili njihovu glazbu. Od suda traže da im zabrani takvo daljnje djelovanje i da im dodijeli odštetu za sve dosad učinjene prekršaje – u iznosu od, navodno, čak 150.000 dolara po zahvaćenom djelu.

Imajući na umu da se treniranje GenAI-ja vrši na automatiziran način i da je za to potrebno imati velike baze podataka, u ovom slučaju s tisućama ili možda i milijunima pjesama, moguće je da iznos odštete vrlo brzo skoči na neslućene visine. Tužbu podržavaju i ostale udruge, izdavači i sindikati unutar glazbene industrije iz SAD-a i Kanade.

Prvi čovjek kompanije Suno AI, Mikey Shulman, nakon tužbe dao je izjavu za portal Billboard, u kojoj, među ostalim, kaže: "Naša tehnologija je transformativna; dizajnirana je za generiranje potpuno novih rezultata, a ne za pamćenje i ponavljanje već postojećeg sadržaja". Napomenuo je i da upravo zbog toga ne dozvoljavaju da se u promptovima zadaju imena umjetnika koje bi sustav trebao plagirati. No, iz RIAA nakon toga opet tvrde da je tu izbjegnut odgovor na ključno pitanje: "Koje ste zvučne zapise koristili bez dozvole?".