ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI - Za duge staze
Asusove matične ploče iz linije TUF Gaming namijenjene su prosječnom korisniku, koji želi stabilnost i dobre performanse

Čipset | AMD B650 |
---|---|
Socket | AM5 |
Memorija | 4x DDR5 (maks. 128 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 4.0 x16, 1x PCIe 4.0 x4, 1x PCIe 3.0 x1 |
SATA / M.2 | 4/3 |
Mreža | 2,5 Gbit/s Realtek LAN, Intel Wi-Fi 6 (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2 |
Zvučna kartica | Realtek 7.1 Surround Sound |
USB portovi | 1x USB 3.2 Gen 2×2 (1 x Type-C), 9x USB 3.2 Gen 2 (7x Type-A, 2x USB Type-C), 2x USB 2.0 |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Obje matične ploče TUF B650-PLUS (WIFI) donose odlične napojne jedinice i solidan potencijal za overklokiranje, ali svakako im osigurajte dobar protok zraka |
ASUS je, uz matične ploče temeljene na čipsetu X670E, pripremio i mnoštvo modela s nešto "pitomijim" čipsetom B650. Naravno, i one su namijenjene AMD-ovim procesorima Ryzen 7000. Te ploče nemaju toliko bogatu dodatnu opremu, no sve bitno ipak je prisutno.
Linija TUF Gaming, kojoj pripada testirani model B650-PLUS WIFI, namijenjena je igračima koji žele stabilnost i izdržljivost tijekom neprekidnih sesija igranja. Te ploče tako se nameću kao idealan izbor za računala na velikim eventima ili u igraonicama, jer, s obzirom na deklarirano izdržljive komponente, predstavljaju pametnu dugoročnu investiciju.
Čipset B650 predstavljen je u dvije izvedbe: B650 i B650E. Ploče s "E" varijantom čipseta opremljene su PCIe 5.0 x16 i PCIe 5.0 M.2 utorima, dok ploče s "običnom" varijantom B650 čipseta imaju samo PCIe 5.0 M.2 utor. Uz to, B650 čipset u odnosu na X670E ima i skromniju konfiguraciju USB portova te manji broj PCIe 4.0 stazica. Još jedna zanimljivost je to da se na B650 pločama nalazi samo jedan B650 čip, a znamo kako su na X670E pločama dva.
U liniji TUF, Asus nudi dvije gotovo istovjetne matične ploče: TUF Gaming B650-PLUS i TUF Gaming B650-PLUS WIFI. Kao što im naziv sugerira, jedina razlika je postojanje bežične mrežne kartice kod potonje. U svemu ostalom te su dvije ploče identične. Dizajnirane su u klasičnom TUF stilu, s kombinacijom sjajnocrnog PCB-a, crnih prošaranih aluminijskih hladnjaka za M.2 utore, potpuno crnih aluminijskih hladnjaka za VRM te ponekih žutih detalja, za malo vizualne živosti. Ploče su standardnog ATX formata, s dobro izvedenim rasporedom komponenti. Svi su konektori uz rubove ploča, što uključuje sedam 4-pinskih priključaka za ventilatore i pumpu vodenog hlađenja te četiri SATA konektora, smještena u niz, u horizontalnom položaju.
Hladnjaci na napojnoj jedinici napravljeni su od jednog komada aluminija, rebrasti su i adekvatne rashladne površine za takvu ploču. Rijetko tko će staviti najjači procesor na nju, kao što smo mi napravili za potrebe testa, pa zapravo i ne treba kompleksniji rashladni sustav. Memorijski utori smješteni desno od AM5 socketa primaju maksimalno 128 GB DDR5-6400+ (OC) memorije, te, naravno, podržavaju EXPO profile (tehnički, podržava ih memorijski kontroler na procesoru). Oko njih smještena su tri 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB headera, 24-pinski ATX konektor, interni USB 3.2 Gen 1 header, te USB 3.2 Gen 1 port za Type-C konektor na kućištu, ako dotični postoji. Zanimljivo, Asus na ploču nije postavio RGB osvjetljenje, premda na četiri ARGB konektora možete priključiti rasvjetu kakvu želite.
Jednostavnija napojna jedinica
Na napojnoj jedinici, kao što smo već spomenuli, nalaze se dva aluminijska hladnjaka. Napojna je jedinica teamed up 12+2-fazne konfiguracije, sa 60-amperskim integriranim MOSFET-ima oznake BF NO 2N15. Kontroler je digitalni Digi+ VRM EPU oznake ASP2208GQW. Iza njih su prigušnice i kondenzatori (5K). Prilikom testiranja, termometrom smo na VRM-ovima izmjerili relativno visokih 68 °C, što znači da je Ryzen 9 7950X pošteno opteretio napojnu jedinicu i njene hladnjake. To istodobno znači da će dotična biti sasvim adekvatna za slabije procesore Ryzen 5 i 7, kojima je ova ploča i namijenjena.
Na donjoj strani ploče nalaze se uobičajeni headeri i konektori, od kojih možemo izdvojiti dva RGB-a, Thunderbolt header, COM port i jumper za reset BIOS-a. Zvučna kartica bazirana je na nešto starijem Realtekovom 7.1 kodeku, s podrškom za 24-bit/192 kHz PCM reprodukciju. Zvučni čip na sebi ima TUF pokrov, a oko njega su smješteni i deklarativno audiokondenzatori. Za žičnu mrežnu povezivost brine se Realtekov 2,5-gigabitni kontroler. Gornji je PCIe 4.0 x16 utor oklopljen, a ispod njega nalaze se još jedan PCIe 4.0 x1 utor, zatim PCIe 4.0 x16 utor s podrškom za x4 propusnost i još jedan PCIe 4.0 x1 utor.
Na ploči se nalaze tri M.2 utora za SSD-ove. Gornji podržava PCIe 5.0 x4 uređaje dužine do 80 milimetara, dok su donja dva PCIe 4.0 x4 (22110 i 2280). No, treba znati da desni M.2_3 utor svoje resurse dijeli s PCIe x16_2 utorom, koji će biti neaktivan ako u njega postavimo SSD (vrijedi i obrnuto). Svi M.2 utori imaju aluminijske hladnjake. Između svega toga na ploči se još nalazi i Nuvotonov I/O kontroler, baterija te sam čipset, koji je pokriven nešto manjim i tanjim aluminijskim hladnjakom, pričvršćenim klasičnim plastičnim kopčama. Čipset se u radu zagrijava do 61 °C, što je dosta visoko.
S i bez Wi-Fija
Kao što smo već spomenuli, Asus matičnu ploču TUF Gaming B650-PLUS nudi s Wi-Fi 6 modulom, no postoji i identična verzija bez njega. Ako nemate potrebe za bežičnom mrežnom karticom, kupnjom "obične" izvedbe možete uštedjeti petnaestak eura. Bežični modul je na varijanti TUF Gaming B650-PLUS WIFI smješten unutar plastičnog pokrova stražnjih I/O portova, a radi u pojasevima od 2,4 i 5 GHz te također donosi podršku za Bluetooth 5.2.
USB utora na ploči sasvim je dovoljno, a tu je i jedan USB 3.2 Gen 2x2 Type-C port, propusnosti od 20 Gbps. Za one koji žele koristiti integriranu grafiku, kojom sada raspolaže svaki procesor Ryzen 7000, tu su DisplayPort i HDMI izlazi. Nadogradnja BIOS-a izvediva je samo uz pomoć napajanja i USB sticka, bez drugih spojenih komponenti, što je u ovom cjenovnom razredu rijetko viđena mogućnost.
UEFI sučelje je u TUF bojama, a prema izgledu i načinu kretanja po izbornicima, identično je svim drugim Asusovim pločama, bilo da je riječ o EZ, bilo Advanced načinu rada. Jasno, izostaju neke napredne funkcije za fino ugađanje, kakve donose modeli s čipsetom X670E, no za prosječne korisnike i kućne overklokere, sve bitno je tu.
Asus je nastavio s dobrom praksom izrade kvalitetnih matičnih ploča TUF Gaming, koje su ove godine moćnije i opremljenije no dosad. Prelazak na procesore Ryzen 7000 donio je puno novotarija, zanimljivih tehnoloških rješenja i porasta performansi, no neizbježno su porasle i cijene. Usporedbe radi, Asusovi modeli iz linije TUF prošle generacije, temeljeni na čipsetu B550, trenutačno su upola jeftiniji. Inflacija i poskupljenje elektronike učinilo je svoje; ono što je donedavno bilo pristupačno i jeftino, više, nažalost, nije. Istina je da s ovom pločom dobivate više nego prethodnih godina, kao i da su moćniji X670E modeli ekstremno skupi, no svatko će morati za sebe procijeniti što mu se više isplati.
ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI
- Izgled
- Kvaliteta izrade
- Performanse
- Odlična napojna jedinica
- Solidna oprema
- Softver
- UEFI
- Starija zvučna kartica
- Zagrijavanje VRM-a i čipseta