Bluesound Powernode Edge - Mlađi, manji, tanji i povoljniji BluOS
Serija streamera i pojačala Bluesound bogatija je za novog člana povoljne cijene, kojem samo treba dodati (pasivne) zvučnike
Maksimalna razlučivost | 24-bit/192 kHz |
Hi-res formati | FLAC, MQA, WAV, AIFF, MPEG-4 SLS |
Priključci | Kombinirani optički/AUX 3,5 mm ulaz, RCA izlaz za subwoofer, USB, HDMI eARC, IR remote |
Povezivost | LAN, Wi-Fi, dvosmjerni Bluetooth, AirPlay 2, Spotify Connect, Tidal Connect |
Dimenzije i masa | 219 x 44,5 x 193 mm, 1,37 kg |
Dojam | Dobro zaokružen uređaj, poput svih ostalih Bluesoundovih modela |
Od samih začetaka pratimo Bluesoundovu porodicu multiroom streamera i pojačala s integriranim streamerima, pa smo sa znatiželjom dočekali Powernode Edge. Radi se o streameru i pojačalu u jednom, poput većeg modela, koji i dalje nosi naziv (samo) Powernode. Edge je nešto manjih dimenzija, novog dizajna, a glavna razlika u odnosu na starijeg i većeg brata jest – manja izlazna snaga.
Dizajn uređaja prilagođen je i vertikalnom smještaju, a ugodno nas je iznenadio priloženi nosač. Mala zamjerka dizajnerima jedino je to što su dodirne tipke za pojačanje i stišavanje glasnoće izvedene kao identične svjetleće točke, umjesto uobičajenih tipki "+" i "–". Znamo da korisnici takvih uređaja upravljanje u 98% slučajeva obavljaju preko aplikacije, ali onih 2% obično ne žele razmišljati "što je pjesnik htio reći".
Edge daje 40 W snage po kanalu, pri 8 Ω. Dosad su nas pojačala D klase s takvom nominalnom vatažom nekoliko puta razočarala, uključujući i inače hvaljeni NAD 3020 V2. Provjereno ime i član iste Lenbrook grupacije, mali NAD, sa svojih 30 W po kanalu, nije se baš najbolje slagao sa zahtjevnim Audio Epilogovim zvučnicima Ice. No, Bluesound se u modelu Edge hvali DirectDrive tehnologijom (pojačalo radi u punom digitalnom režimu), koja bi trebala dati manje distorzije pri većim glasnoćama. I zaista, ostali smo ugodno iznenađeni snagom i punoćom zvuka. Prilikom nešto zahtjevnijeg rocka ipak smo posegnuli za tonskim kontrolama u aplikaciji BlueOS Controller i pojačali bas za 3 dB. Kad smo, pak, na Edge spojili nešto manje kvalitetne, ali osjetljivije zvučnike Q Acoustics 3030i, stvar je bila potpuno drugačija te smo u njihovom slučaju čak i smanjivali basove.
U direktnom sukobu s pojačalom NAD C368 (s ugrađenim BluOS modulom), u većim prostorijama, i pri vrlo glasnom slušanju, do izražaja dolazi limitirana snaga, ali pri umjerenoj glasnoći i u manjoj prostoriji, nije bilo većih odstupanja u dojmu snage, no jest kad je bila riječ o prostornosti i detaljima. No, ne zaboravimo, C368 s BluOS modulom dvostruko je skuplji uređaj nego Powernode Edge.
Glavna "pamet" Powernode Edgea nalazi se u softveru BlueOS, jednim od najboljih na tržištu višesobnih i višeizvornih audiosustava. Aplikacija BlueOS Controller dostupna je za Android, iOS, Windows, macOS, te čak i za Kindle Fire. Edge može biti namješten kao samostalni uređaj u sobi, kao dio grupe, te kao dio surround sustava, primjerice, za pogon stražnjih zvučnika.
BluOS, pa tako i Edge, zna reproducirati Dolby Digital, a ima i integriranu podršku za čak 25 glazbenih servisa te podržava i Spotify Connect i Tidal Connect. To znači da se možete spojiti na Edge direktno iz Tidala ili Spotifya, bez potrebe za korištenjem BluOS-ove aplikacije. Osim toga, tu su i dvosmjerni Bluetooth s kodekom aptxHD te AirPlay 2.
Od fizičkih priključaka, tu su jedan kombinirani optičko-analogni ulaz, Ethernet, HDMI eARC (samo za zvuk) te USB port, za spajanje diskova s glazbenim kolekcijama.
Nakon desetak dana druženja s Powernode Edgeom, možemo reći da ima svoju poziciju na tržištu za one koji žele dobar zvuk u svakoj sobi, a žele koristiti standardne, pasivne zvučnike. Kako je postojeći Powernode poprilično skup (7.500 kn), Edge popunjava prazninu svojim manjim dimenzijama, manjom snagom, ali i manjom cijenom. Sve to, uz korištenje svih funkcija odličnog multiroom sustava BluOS.
Bluesound Powernode Edge
- Kompaktnost
- Solidan zvuk
- Odlična aplikacija
- Samo jedan kombinirani D/A ulaz
- Ima konkurenata niže cijene