Lenovo Yoga Slim 9i (14ILL10) - Beskompromisna ljepota
Aktualno izdanje Yoge Slim 9i donosi neizmjerno lijep dizajn u kombinaciji s odličnim ekranom, a također, radi se o jednom od prvih laptopa temeljenih na Intelovoj najnovijoj mobilnoj platformi Evo Edition

Ekran | 14'' OLED (3.840x2.400, 120 Hz) |
Procesor | Intel Core Ultra 7 258V (8C/8T, do 4,8 GHz) |
Grafička kartica | Intel Arc 140V |
Memorija | 32 GB LPDDR5X (8.533 MT/s, 128-bit) |
SSD | 1 TB (Samsung PM9B1, NVMe PCIe 4.0 x4) |
Mreža | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (Intel BE201) |
Masa | 1,25 kg |
Operacijski sustav | Windows 11 Home |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Ultraprijenosnik visoke kvalitete izrade, atraktivnog dizajna i zaista vrhunskih periferija |
Poznatu Lenovovu liniju Yoga primarno vežemo uz kompaktne 2-u-1 laptope, čiji se ekran može okrenuti 180° i time "pretvoriti" u tablet. Od predstavljanja originalne Yoge prošlo je 13 godina, a do danas je ta linija proširena mnogim drugim formatima prijenosnika. Jedan od takvih je i protagonist ove recenzije.
Uređaj naziva Yoga Slim 9i pripada samom vrhu ponude laptopa za kućne korisnike, kad u obzir uzmemo kvalitetu izrade, opremljenost i dizajn. Taj prijenosnik zamišljen je kao ultratanki, luksuzni uređaj, što znači da se od njega očekuje kvalitetna izvedba, u kombinaciji s vrlo visokim performansama.
Prema svojem formatu, ovogodišnja Yoga Slim 9i diči se kompaktnim dimenzijama i malom masom, dok je dizajnu i ekranu posvećena najveća pozornost. U tijelo 13,3-inčnog laptopa Lenovo je uspio ugraditi prelijepi 14-inčni zaslon, zbog čega se prijenosnik čini manjim nego što sugerira sâm ekran. Smanjene dimenzije rezultirale su masom od svega 1,25 kilograma. U odnosu na more klasičnih 14-inčnih prijenosnika, masa Yoge Slim 9i taman je toliko niža da njezino prenošenje biva utoliko lakše.
Svoju luksuznu segmentaciju Yoga Slim 9i u potpunosti opravdava. Najprije, dizajn karakteriziraju zaobljeni rubovi te vrlo tanki profil, od svega 14,55 mm, a uživo prijenosnik privlači poglede svih prolaznika. Dizajnu maksimalno pripomaže i vrlo zanimljiva tirkizna boja, dok su bočni rubovi te poklopac ekrana načinjeni od stakla. Upravo nas je to staklo podsjetilo na mnoge moderne mobitele, i to u dobrom smislu. Jedina mana estetskog izričaja jest ta da stakleni poklopac s neviđenom lakoćom prikuplja otiske prstiju i prljavštinu. Donji poklopac te odmorište za dlanove načinjeni su od kvalitetnog komada aluminija.
Vrlo poželjna slika
Možda najveći adut i razlog za kupnju nove Yoge Slim 9i njezin je prekrasni OLED ekran, osjetljiv na dodir, frekvencije osvježavanja od 120 Hz. Najprije moramo komentirati savršenu crnu boju, koja je osnovna karakteristika OLED ekrana, kao i beskonačni kontrast. Razlučivost od 3.840x2.400 piksela može se okarakterizirati kao 16:10 ekvivalent 4K razlučivosti, s dodatnim prostorom po visini. U kombinaciji s malenom dijagonalom od 14 inča, govorimo o nevjerojatno oštrom prikazu slike. Toliko oštrom, da je skaliranje sučelja u Windowsima jednostavno besmisleno spuštati ispod 200% – sve ispod toga rezultirat će presitnim elementima sučelja i tekstom.
Dugogodišnja boljka OLED ekrana bila je njihova relativno ograničena maksimalna svjetlina, ali to za ekran Yoge Slim 9i ne vrijedi. Konkretno, izmjerenih 430 cd/m2 u SDR načinu rada spada u iznadprosječni rezultat, čak i za klasične LCD-ove. Međutim, bez obzira na iznadprosječnu svjetlinu, Yogu Slim 9i nije preporučljivo koristiti na otvorenom prostoru. Naime, ekran je premazan izrazito sjajnim finišem, koji reflektira veliku količinu svjetla. Ipak, bez obzira na refleksiju, u prostorima s umjerenom količinom svjetla, ekran kvalitetom jednostavno obara s nogu.
Još jedna bitna karakteristika ugrađenog ekrana njegovi su gotovo nestvarno tanki rubovi. Yoga Slim 9i prvo je prijenosno računalo na svijetu čija je web-kamera smještena iza samog ekrana, što rezultira omjerom ekrana i kućišta od fantastičnih 98%. Moramo reći da su gornji rubovi ekrana zaobljeni, pa se dio piksela na tom području gubi. Ta karakteristika nije nam zasmetala, ali nekome možda hoće.
Fantomsko oko
Web-kamera smještena je u izbočini na poklopcu ekrana, a prostor dijeli s dvije antene za prijam bežičnog signala. Dok se u ekran gleda sprijeda, kamera je golom oku nevidljiva te ni po čemu ne degradira prikaz slike, što je veliki plus. Ako se, pak, pogled usmjeri s ekstremnog bočnog kuta, a na području kamere se prikazuje bijela boja, njezin obris postaje blago uočljiv.
Kvaliteta snimki je skromna. U idealnim uvjetima osvjetljenja, zapis s web-kamere bit će koliko-toliko upotrebljiv, dok se u svim ostalim situacijama na slici vidi velik šum, uz generalno ispodprosječnu oštrinu i prikaz boja. Postavljanje web-kamere iza ekrana osiguralo je nenadmašno tanke rubove ekrana, ali očito je da takva implementacija (barem zasad) za sobom povlači velike kompromise kada je u pitanju kvaliteta videa. S time na umu, ako svakodnevno obavljate videopozive, Lenovo Yoga Slim 9i neće vam biti dobar izbor.
Na desni rub prijenosnika Lenovo je implementirao praktični prekidač, kojim se web-kamera hardverski isključuje.
Novi vjetar u leđa
Velika zanimljivost ovogodišnje Yoge Slim 9i jest integracija nove Intelove mobilne platforme, nazvane Evo Edition. U našu konfiguracijsku varijantu bio je instaliran Core Ultra 7 258V (arhitektura kodnog naziva Lunar Lake), SoC opremljen s ukupno osam jezgri (4P + 4E), maksimalnog radnog takta od 4,8 GHz, u kombinaciji s izdašnih 32 GB LPDDR5X radne memorije te integriranom grafičkom karticom naziva Intel Arc 140V.
Novi Intelov procesor ponajviše nas je iznenadio impresivnim grafičkim performansama, a energetska učinkovitost zadivljujuća je, ako ju usporedimo s čipovima Raptor Lake, pa čak i novijim Meteor Lakeom. U odnosu na sve žešću konkurenciju, Core Ultra 7 258V može se pohvaliti vrlo dobrim jednojezgrenim performansama, dok su višejezgrene performanse, nažalost, ograničene ukupnim brojem fizičkih jezgri, u kojima stoji na začelju. Pa ipak, performanse u svim situacijama vrlo su dobre, dok odličan dojam zaokružuju mala potrošnja i jednako takvo zagrijavanje. Lenovo nije eksperimentirao te je Intelovom čipu ostavio prostor da se "razmaše" sve do deklariranih 37 W potrošnje, koje ugrađeno hlađenje s lakoćom raspršuje. Tijekom maksimalnog sintetičkog opterećenja, zabilježili smo temperaturu od svega 75 °C, a radni taktovi svih jezgri ostali su u potpunosti u skladu sa specifikacijama – 3,7 GHz. U isto vrijeme, buka ostaje tek umjerena, dok se tijekom obavljanja osnovnih zadaća ventilatori ne uključuju.
Pozornost moramo skrenuti na radnu memoriju, s obzirom na to da se ona kod Lunar Lake SoC-ova nalazi zalemljena uz sam SoC, te ju nije moguće nadograditi. Naš je savjet da se prilikom kupnje držite konfiguracijske varijante opremljene s 32 GB radne memorije. Komponenta koju je moguće zamijeniti jest Samsungov M.2 SSD, kapaciteta 1 TB. SSD nudi odlične performanse, koje dolaze blizu teoretskog maksimuma propusnosti PCIe 4.0 x4 sučelja.
Bezbrižna autonomija
Priču o vrlo dobroj energetskoj učinkovitosti procesora potvrdilo je i testiranje baterije. Lenovo je u Yogu Slim 9i ugradio iznadprosječno veliku bateriju kapaciteta 75 Wh, koja je tijekom reprodukcije 1080p videa s YouTubea pokazala solidnu izdržljivost, od gotovo dvanaest sati. Napominjemo da smo prijenosnik testirali sa svjetlinom podešenom na oko 200 cd/m2, što je upotrebljiva vrijednost ako se laptop koristi u zatvorenom prostoru. Dvanaest sati možda ne zvuči toliko impresivno (ako gledamo uređaje opremljene ARM procesorima), ali u svijetu x86 procesora, to je vrlo dobar rezultat.
Napredni pedigre uređaja pokazala je i ugrađena tipkovnica. Podnožje joj je potpuno čvrsto, te se tijekom tipkanja ne osjeća niti najmanje uvijanje kućišta, a hod tipki dobro je odmjeren. Također, tipke imaju finu, glatku teksturu, zbog čega pod prstima ostavljaju zaista poseban osjećaj. Numeričkog dijela, naravno, nema, a izostale su i pojedine sistemske tipke. Ipak, Lenovo je na desnu stranu implementirao nekoliko posebnih tipki, koje služe za brzopoteznu konfiguraciju zvuka, prikaza slike i performansi. U donji desni kut postavljen je čitač otiska prsta, dok se tipka za uključivanje, s pripadajućom LED-icom, nalazi na desnom boku. S pozadinskim osvjetljenjem tipkovnice nije se izmišljala topla voda, pa Yoga Slim 9i nudi klasično, bijelo osvjetljenje u dvije razine, sasvim dostatne jačine.
Ugrađeni touchpad impresionirao nas je svojom preciznošću i kvalitetom izrade, iako smo se potajno nadali implementaciji haptičkog odziva. S druge strane, iako dostatne, dimenzije mu, zbog puke veličine uređaja, nisu goleme.
Najzad, ništa nas nije moglo pripremiti na odličan zvuk koji Yoga Slim 9i nudi. Ne znamo kako, ali Lenovo je u svoj kompaktni laptop ugradio četiri začuđujuće dobra zvučnika. Duboki tonovi, koji kod sličnih uređaja gotovo uvijek bivaju tanki i metalni, kod Yoge Slim 9i zvuče uvjerljivo i snažno, a do distorzija ne dolazi čak ni pri maksimalnoj glasnoći, koja je sama za sebe pohvalna. Ako ne spadate u kategoriju audiofila, zvuk koji ovaj prijenosnik nudi bit će vam odličan, kako za slušanje glazbe, tako i za gledanje filmova te povremeno igranje.
Ograničena proširivost
Kada se fokus projektiranja laptopa temelji na dizajnerskom dojmu i tankom profilu, to redovito donosi određene ustupke kad je u pitanju proširivost. Yoga Slim 9i tu nije izuzetak. Na svojim bokovima posjeduje ukupno dva Thunderbolt 4 konektora u USB Type-C obliku, maksimalne brzine 40 Gbit/s. Upravo je zbog toga pohvalno što Lenovo uz uređaj isporučuje kompaktni hub s dodatnim konektorima, koji će mnogi budući vlasnici tog uređaja naći korisnim.
Lijep, hladan i izdržljiv
Bez obzira na to što je fokus prilikom izrade nove Yoge Slim 9i bio na strani estetike, njezina funkcionalnost nimalo nije zapostavljena. Tome je najviše pomogla nova Intelova platforma, koja raskida veze s pretjerano rastrošnim prethodnim rješenjima iz vlastitih redova, te omogućuje novim proizvodima veliku autonomiju i dobre performanse. Kad je u pitanju Yoga Slim 9i, njezin ekran ostaje primarni motiv za kupnju, s obzirom na to da se OLED ovako visoke razlučivosti i kvalitete prikaza zaista rijetko viđa. Odličan cjelokupni dojam zaokružuju i kvalitetne periferije, od kojih ponovno ističemo impresivne zvučnike i tipkovnicu. Nažalost, web-kamera postavljena iza ekrana ostavlja dosta prostora za poboljšanja, dok sjajni premaz ekrana ograničava upotrebljivost prijenosnika u uvjetima jakog osvjetljenja.
Cijena Yoge Slim 9i od 2.300 eura u Europi visoka je, ali to je cijena kupnje tehnološki vrlo naprednog laptopa, opremljenog vrhunskim ekranom i jednako kvalitetnim periferijama.
Temeljita evaluacija performansi otkrila je da se novi Lunar Lake čipovi odlično snalaze u jednojezgrenim zadaćama, dok su maksimalne performanse ograničene brojem fizičkih jezgri. Testiranje igara pokazalo je da je integrirana grafička kartica Battlemage itekako sposobna za igranje esports naslova, pa čak i više od toga, pod uvjetom da se smanji razlučivost
Lenovo Yoga Slim 91 14ILL10 | Dell XPS 13 9345 | |
Core Ultra 7 258V | Snapdragon X Elite X1E-78-100 | |
Cinebench 2024 | ||
Više jezgara | 639 | 793 |
Jedna jezgra | 120 | 123 |
Cinebench R23 | ||
Više jezgara | 10.534 | 9.279* |
Jedna jezgra | 1.901 | 1.301* |
Geekbench 6.4.0 | ||
Više jezgara | 10.982 | 14.435 |
Jedna jezgra | 2.722 | 2.783 |
GPU OpenCL | 26.943 | 20.482 |
GPU Vulkan | 34.459 | 23.998 |
Passmark | ||
Passmark score | 6.642 | 4565 |
CPU Mark | 22.054 | 22.585 |
3D Mark | 5.393 | 2.808 |
Memory Mark | 3.766 | 4.332 |
Blender Benchmark 4.3.0 (CPU) | ||
Monster | 63,77 | 58,49* |
Junkshop | 40,61 | 38,25* |
Classroom | 30,25 | 18,84* |
Blender Benchmark 4.3.0 (GPU) | ||
Monster | 257,05 | N/A |
Junkshop | 123,35 | N/A |
Classroom | 123,97 | N/A |
PCMark 10 | ||
Score | 7.028 | N/A |
Essentials | 10.125 | N/A |
Productivity | 9.807 | N/A |
Digital Content Creation | 9.486 | N/A |
y-cruncher | ||
Pi 1B jedna jezgra (total computation time) | 202,94 s | 740,87 s |
Pi 1B više jezgri (total computation time) | 50,9 s | 141 s |
x265 HD Benchmark | ||
FPS | 36,1 FPS | 19,89 FPS |
Counter Strike 2 (1920x1200 Low) | ||
Prosječno | 193 | N/A |
1% Low | 129 | N/A |
0,1% Low | 69 | N/A |
Counter Strike 2 (1920x1200 Low) | ||
Prosječno | 72 | N/A |
1% Low | 47 | N/A |
0,1% Low | 40 | N/A |
Counter Strike 2 (3840x2400 Low) | ||
Prosječno | 73 | N/A |
1% Low | 56 | N/A |
0,1% Low | 55 | N/A |
Cyberpunk 2077 (1920x1200 Low, XeSS OFF) | ||
Prosječno | 38,18 | N/A |
Minimalno | 31,88 | N/A |
Maksimalno | 45,09 | N/A |
Cyberpunk 2077 (3840x2400 Low, XeSS ON) | ||
Prosječno | 29,94 | N/A |
Minimalno | 25,19 | N/A |
Maksimalno | 34,05 | N/A |
*emulirano
Lenovo Yoga Slim 9i (14ILL10)
- Vrhunski ekran visoke razlučivosti i kvalitete prikaza
- Odlični zvučnici
- Visoka kvaliteta izrade kućišta
- Korištenje stakla kao materijala za poklopac podiže korisničko zadovoljstvo
- Vrlo dobre ukupne performanse
- Odlična energetska učinkovitost
- Nisko zagrijavanje
- Visoke performanse grafičke kartice
- Dolazi s USB-C hubom
- Vrlo dobra autonomija
- Visoka cijena
- Refleksije uzrokovane sjajnim finišem ekrana otežavaju korištenje u jako osvijetljenim okolinama
- Stakleni poklopac je magnet za otiske prstiju
- Skromna kvaliteta web-kamere
- Samo dva Thunderbolt 4 priključka