Robotski čuvar koraljnih grebena i riba

Studenti iz Massachusettsa rade na autonomnom podvodnom robotu koji bi trebao na Karibima loviti opasne vrste riba i štititi tamošnji ekosustav

Sandro Vrbanus četvrtak, 30. kolovoza 2018. u 17:00

Na sveučilištu Worcester Polytechnic Institute u američkoj saveznoj državi Massachusetts studenti razvijaju robotsko podvodno plovilo koje bi trebalo poslužiti za zaštitu oceanskog ekosustava na Karibima. U tamošnjem akvatoriju se, naime, nalazi opasna i otrovna vrsta ribe Pterois volitans (morski puran) koja se hrani drugim vrstama riba te uništava koraljne grebene.

Pterois volitans
Pterois volitans

Robotska podmornica koju studenti trenutačno razvijaju trebala bi pomoći pri rješavanju tog problema. Ona će, kako je planirano, imati mogućnost autonomno ploviti uz koraljni greben pri tome ga ne oštećujući. Tijekom svoje "patrole" ovaj će robot morati aktivno promatrati ribe oko sebe, identificirati spomenute morske purane, dobro ih razlikovati od ostalih vrsta, te ih potom loviti malenim harpunima smještenim na prednjoj strani podmornice.

Autori robota smatraju kako bi on, osim pomoći u očuvanju vrsta kojima se rastuća populacija ove otrovne ribe inače hrani, mogao biti od koristi i lokalnim karipskim ribarima. Naime, morski puran je delicija, a cijena mu se kreće i do 20 dolara po kilogramu – pa bi uz ostvarivanje ekoloških ciljeva robotska tehnologija ribolova moga pripomoći i u ekonomskom razvoju Kariba.

Za identifikaciju plijena koriste se strojno učenje i računalni vid trenirani na više tisuća fotografija riba, a trenutačno prepoznaju ciljanu vrstu ribe s točnošću od 95%. Robot će u konačnici imati i sisteme za kontrolu uzgona, te motorizirani mehanizam za ispucavanje harpuna, a za pogon će se pobrinuti komercijalno dostupne malene autonomne podmornice na koje će se ovaj robotski lovac montirati.