Je li naručivanje memorijske kartice iz Kine - kupovanje mačka u vreći?
Kupite li memorijsku karticu u domaćoj trgovini ili možda naručite iz EU, možete biti prilično sigurni da ste dobili legitimnu memorijsku karticu. Zbog općepoznatog problema s memorijskim karticama lažiranog kapaciteta, ima li ih smisla naručivati iz Kine?

PROBLEM
Tražim SD karticu od 128 GB. Je li ovo s AliExpressa legitimna memorijska kartica?
ODGOVOR
To pitanje postavljeno je na Bugovom forumu, na što je stigao odgovor kolege forumaša neka kupi istu takvu karticu s eBaya. Također je napomenuo da je to "enormno brza" kartica te priložio sliku testiranja pomoću CrystalDiskMarka.
Lažni kapacitet
Osvrnimo se prvo na problem naručivanja flash memorija iz Kine, bilo da se radi o memorijskim karticama, bilo da se radi o memorijskim USB stickovima. Iako je to danas vjerojatno nešto manje učestalo, jer je sve veći broj ljudi upoznat s problemom flash memorija lažiranog kapaciteta, i dalje je moguće naići na takvu memoriju.
Flash memorije, tj. uređaji s flash memorijom, zapravo su “punokrvni” USB uređaji s mikrokontrolerom i firmwareom, odnosno softverom uprogramiranim u taj mikrokontroler. To znači da je firmware moguće modificirati tako da prijavljuje pogrešan (veći) kapacitet nego što je kapacitet flash memorijskih čipova pa se sve ono preko stvarnog kapaciteta zapisuje preko postojećih podataka, dakle, neizbježno prije ili poslije dolazi do gubitaka podataka.
Tako, recimo, USB stick ili SD memorijsku karticu stvarnog kapaciteta 8 GB računalo “prepoznaje” kao medij od 64 ili 128 GB i čini se da zapisivanje prolazi bez problema, sve dok ne pokušate iščitati podatke, a onda vidite da su oštećeni, odnosno da ih efektivno onda više nema.
Stoga prije negoli što prvi put koristite novu memorijsku karticu ili USB stick iz potencijalno nepouzdanih izvora, testirajte im stvarni kapacitet programom poput H2testw. Za to imamo i video:
eBay
Ako ste se ipak odlučili naručiti karticu iz inozemstva, iako vam domaći trgovci jamče kapacitet i tipično dobijete petogodišnje jamstvo, nije baš svejedno odakle naručujete. Na eBayu znalo je biti memorijskih kartica lažiranog kapaciteta, čak i kod prodavača s tonom prodanih proizvoda i vrlo visokim pozitivnim feedbackom od kupaca.
Međutim, eBay ima ozbiljan problem u tome što se zvjezdice i recenzije u osnovi daju prodavaču, a ne proizvodu koji prodaje! Apsurdna je to situacija, s obzirom na to da kupci ocjenjuju svaki proizvod, odnosno transakciju zasebno, dakle nema prepreke da uz svaki proizvod ne stoje i ocjene kupaca.
U skladu s time, vi kao potencijalni kupac ne znate kako su kupci ocijenili konkretan proizvod, konkretnu memorijsku karticu u ovom slučaju, osim u iznimnim slučajevima (rijetki proizvodi na eBayu ipak imaju istaknute ocjene). Možete zaviriti u ocjene prodavača pa onda skrolati po njima kako biste naišli na ocjene baš za proizvod koji vas zanima. Ujedno, na eBayu se svako malo pojavljuju novi prodavači koji ponude proizvode po daleko preniskim cijenama pa si neoprezni kupac može zakomplicirati život u pokušaju da dođe do svog novca.
Ako je baš riječ o provjerenom prodavaču i provjerenom proizvodu, kao što je slučaj kod forumaša koji je i dao link, onda tu ne bi trebalo biti nekih problema. No kupnjom “na slijepo”, barem kad su memorijske kartice i USB stickovi u pitanju, rizik je veći nego što bi trebao biti.
AliExpress
Kod AliExpressa situacija je drugačija. Tamo svaki proizvod nosi ocjenu. Stoga je rizik da bi se moglo nabasati na memorijsku karticu s krivotvorenim kapacitetom relativno mali. Prodavačima na AliExpressu te zvjezdice puno znače, jer im omogućuju nastavak poslovanja, stoga neće samo tako riskirati prodaju krivotvorene robe, barem kad je riječ o flash memorijama.
Alternativna sajmišta
Postoje i druga online “sajmišta”, odnosno servisi preko kojih individualni prodavači prodaju svoju robu. Međutim, ako se na njima ističu preniske cijene, rizik je iznimno visok. Evo, recimo, na stranici wish.com možete kupiti navodno Huaweijeve memorijske kartice za sitnu lovu, kapaciteta 128, 256, 512 i 999 MB. Da, dobro ste pročitali – megabajta, a ne gigabajta! No, na karticama stoji oznaka microSDXC, koja ne može stajati na karticama tako malog kapaciteta, jer XC kartice počinju od 32 GB nadalje.
Ujedno, na tim karticama stoji oznaka U3, što nema previše smisla na karticama tako malih kapaciteta. Dakle, evidentno je da su te memorijske kartice krivotvorene. Ne samo to, nego prodavači igraju na to da kupac neće dobro gledati što kupuje pa će misliti da je kupio karticu od 128 GB umjesto 128 MB. Takve kartice, takvog dizajna u tako malom kapacitetu nismo pronašli na eBayu, ali ima ih “normalnog” kapaciteta u gigabajtima.
Međutim, kapacitet na njima ispisan je različitim fontom, što sugerira da su i na eBayu takve kartice, barem neke od njih, krivotvorene. Na kraju krajeva – proizvodi li Huawei uopće takve microSD kartice? To nismo uspjeli potvrditi, tako da bismo pretpostavili kako su sve navodno krivotvorene microSD kartice na takvim sajtovima krivotvorene.
Konkretne kineske trgovine
Kad je riječ o samostalnim kineskim trgovinama, poput Banggooda i GearBesta, iako imaju povijest manipuliranja ocjenama kupaca, kod njih je prilično sigurno da ćete kupiti proizvod legitimnog kapaciteta, odnosno da ćete kupiti originalni proizvod. Ipak, kad je riječ o memorijskim karticama, valja jako obratiti pozornost na marku koja se kupuje. Kod takvih dućana povremeno se događa da su cijene kartica nepoznatih kineskih marki, koje još k tome u pravilu imaju inferiorne specifikacije za isti kapacitet, više nego cijene kartica svjetski poznatih marki poput Samsunga.